Сръбската скара и гръцкото сирене вече могат да се доставят и до дома ни. Предприемчиви българи завъртяха страхотен бизнес с по-качествените сръбски и гръцки стоки, които продават на българи, пише „Стандарт“.
Всеки ден няколко микробуса тръгват от различни краища на България към Сърбия и Гърция, за да пазаруват стоки по заявка. А заявките се приемат предния ден по телефона. Търговците искат от клиентите си точна марка на хранителния продукт и количество. Стоката се плаща при доставката - плюс 10% от стойността й, което е комисионата за осигурения пазар и пресни продукти.
Според клиентите в Сърбия и Гърция излиза много по-евтино снабдяването със захар, яйца, краве сирене, лютеница, кори за баница, шоколад и бисквити. Изгодно можете да си напазарува прах и омекотител за пране или тигани. Освен за храна в бутиците на Ниш може да се купят по-изгодно и дрехи. Освен маркови, които в София държат високи цени, на сръбския пазар има и изключително много местно производство, което обаче не отстъпва по качество на известните марки.
Куфарната търговия с Турция пак тръгна. Търговците с куфарите по границата с Турция все по-често се забелязват. Независимо от имигрантската вълна българите от Хасково и региона масово пазаруват на едро при турците. Цените на дрехите и козметиката са до три пъти по-евтини от предлаганите на родния пазар, често стоки, произведени тъкмо в Турция. Привлекателен е и Истанбул. На територията на мегаполиса има повече от 90 луксозни мола. Цените обаче са далеч по-ниски от тези на моловете в София и големите градове у нас.
За лекарства се ходи в Румъния. Много от жителите на крайдунавските градове и селата в Мизия отскачат до съседна Румъния, за да си набавят лекарства. Причината е, че при северните ни съседи голяма част от илачите са на по-ниска цена от техните аналози в родните аптеки. В Румъния по-евтино се купуват и някои основни стоки за дома, дрехи и обувки. Брашното, особено царевичното, също е по-евтино от това в България. Румънското вино също е много хубаво и по-евтино от родното. В ресторантите и кафенетата също може да се хапне вкусно и евтино.
Македонците и сърбите пък са едни от най-добрите клиенти на пазара за стари автомобили у нас. По борсите в Дупница, Перник и на тази в Горубляне все по-често се забелязват западните ни съседи, които предпочитат да си купят кола втора ръка от България. Храните и облеклата обаче при тях са по-евтини и рядко пазаруват от нашите магазини.