IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
България
16:00 | 10 октомври 2015
Обновен: 17:57 | 1 септември 2024

Шафранът - новото злато на родното земеделие

Цената му за 1 кг е между 1500 и 10 хил. eвро

По материала работи: Юлиян Атанасов
Шафранът - новото злато на родното земеделие

От 1-2 години почти тайно у нас се правят опити за отглеждане на най-скъпата подправка в света - шафран, който се добива от шафрановия минзухар. Цената му за 1 кг е между 1500 и 10 хил. eвро."У нас досега не му е обръщано внимание, защото технологията и процесът на отглеждане са доста трудоемки, но в България има идеални условия да се произвежда", твърди Хасан Тахиров един от пионерите в новия бизнес пред "24 часа".Той е регистрирал наскоро и асоциация на производителите на шафран и шафранови продукти. Раздал е луковици в около 40 села в Кърджалийско, в Русенско, Врачанско и други части от страната. Опитните полета показали, че навсякъде у нас условията са подходящи за отглеждане на шафранов минзухар.

 

Именно по това време - средата на октомври до началото на ноември, растението цъфти и се прибира реколтата.Всъщност шафранът се получава от плодника на шафрановия минзухар. Взимат се трите близалца на цвета и част от стъблото, което ги свързва с останалата част от растението. После се изсушават и се използват в готварствотото и фармацията за подправка и лекарство. Шафран се слага в пилафа и в много сладкиши. Оказа се, че в България имаме близалца, които достигат до 3,5 см, докато в Иран, който е най-големият производител в света, са до 2 см, каза Тахиров. Това означавало, че добивите у нас са до 5 пъти по-високи.

 

1 кг шафран в България можело да се добие от 15-18 хил. цвята, докато в другите страни им трябвали по 80-100 хил.За шафрановия минзухар дори се говори като за алтернатива на тютюна в Родопите. Или поне за допълнителни доходи на тютюнопроизводителите.Според Тахиров полета с шафранов минзухар има дори в Добруджа. Общо площите у нас вече били около 850 декара.Килограм сух шафран се изкупува по 10 000 лв. на едро, приходите от него са 10-20 пъти повече, отколкото от тютюна, твърди Тахиров.

 

До няколко седмици се очаквало у нас да пристигне делегация от Иран с местни шафранопроизводители. Те щели да дадат съвети и да определят кои са най-подходящите сортове шафранов минзухар за България.Минзухарите се садият като арпаджика. "Разходите за 1 дка може да са само 500 лв.", обяснява Тахиров.Най-големият купувач на шафрана са арабските държави, които използват близалцата за подправка на пилафа. Фармацевтичните фирми са другите големи купувачи. Засега предлагането на шафран на международния пазар задоволява едва 20-30% от нуждите.

 

За засаждане на полета с шафранов минзухар може да се кандидатства и по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., съобщиха от земеделското министерство. Това става по мярка 4 - "Инвестиции в материални активи", мярка 6 - "Развитие на стопанства и предприятия", и мярка 9 - "Учредяване на групи и организации на производители".

Коментари

Новини Варна