IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
България
08:03 | 3 септември 2015
Обновен: 08:17 | 24 август 2024

За българите имигрантите са като вид роми

Европа не може да се окаже социална каса за милиони хора

По материала работи: Деян Михайлов
За българите имигрантите са като вид роми

Според социолога Андрей Райчев България и Румъния са в много сложна ситуация относно бежанския проблем, тъй като, от една страна, като членове на ЕС са приемници на бежанци, а от друга страна, самите те са "износители" на емигранти.

„Българските емигранти в чужбина - това е по същество ромски проблем, който обаче не е дефиниран официално като ромски. Госпожа Меркел наскоро държа реч в Дуисбург, в която най-после каза нещо много важно, но не го каза докрай - с цялото ми уважение към нея. Тя каза приблизително, че не всички емигранти са добре дошли. Тези, които идват само за социални помощи и не искат да работят, не са добре дошли. Това е съвършено правилна постановка на въпроса. Когато емигрант отива в САЩ, той отива да работи - и си търси работа. Когато емигрант отива в Европа, той търси социални помощи. Тази практика трябва да се прекрати - няма никакво съмнение“, коментира той в интервю за в. „Стандарт“.

Според него колкото по-бързо Европа прекрати тази практика, толкова по-безболезнено ще реши проблема, защото  не може да се окаже социална каса за милиони хора. 

„Българите - неприятно е да се каже, но това е обективен факт - схващат имигрантите в страната си като вид "цигани", защото това е единственият опит на българина с чуждото. При първата сирийска вълна в България властите се справиха, но населението реагира толкова лошо, че в страната се получи нещо като автоимунизация срещу бежанците. Обстоятелството, че те сега минават през Македония и Сърбия, не е случайно“, коментира Райчев.

Той твърди, че ако Европа наистина колабира в настоящия си вид, тя няма да се преизмисли, а ще се разпадне. 

Просто хората ще разберат това не като ново начало, а като край на "експеримента". Много по-лесно е да се намери консенсус вътре в Европа и да се направят необходимите крачки напред. Но като гледам сегашното лидерство на ЕС - нещата не отиват натам. Те сякаш мислят, че могат да продължат постарому, посочва социологът

Коментари

Новини Варна