IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
България
13:17 | 10 август 2015
Обновен: 05:12 | 2 ноември 2024

Българските студенти масово избират специалности с висока безработица

Младежите предпочитат модерни напоследък специалности като психология, публична администрация и др.

По материала работи: Деян Михайлов
Българските студенти масово избират специалности с висока безработица

По-голяма част от българските студенти се ориентират неправилно още при кандидатстване в университет. В последствие обаче очакванията им да си намерят работа по специалността, се разминава с реалността. Това показва сравнителният анализ на данните за реализацията на студентите, завършили различни професионални направления, направен през рейтинговата система на университетите rsvu.mon.bg.

Младежите предпочитат модерни напоследък специалности като психология, публична администрация и др., а безработицата точно в тези сфери е висока. Много по-търсените на пазара на труда са направления с малък наплив като енергетика, транспорт и др, съобщава "Дарик".

Показателна е например Психологията, която за четвърта поредна година е най-желана в Софийския университет. Безработицата при младежите, които са се дипломирали в тази специалност от всички университети в България, е 4,03%, което е над средната безработица (3,77%) при всички професионални направления. При нея се наблюдава и увеличение на хората, които не си намират работа по специалността - от 1,77% през 2012 г. на 2,56% през 2014 г. Въпреки тези тревожни данни масово кандидат-студентите и тази година посочиха като номер едно в списъка на желанията си именно психологията.

Успокоителното тук е, че близо 60% от завършилите си намират някаква работа (не задължително като психолог), за която се изисква висше образование.

Следването на Публична администрация, която е втората предпочитана специалност в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, също не изглежда перспективно, тъй като там безработицата при завършилите е още по-висока - 4,43%. Тревожно е положението и по показател „приложение на придобитото висше образование” - едва 36% от завършилите тази специалност си намират работа, за която се изисква диплома за висшист.

Подобно е положението и с третата и четвъртата най-желана специалност в СУ - Английска филология и Социални дейности. При филологиите безработицата е много малко под средната - 3,7%, а при социалните дейности стига цели 4,89%. И двете направления са под средното ниво на приложение на наученото - съответно с 42% и 45% лица, намерили си работа, за която се изисква висше образование.

Педагогиката, към която последните години има трайно увеличаващ се интерес, също не може да се похвали с кой знае каква реализация - безработицата тук е 3,45%, доста далеч например от медицината, където безработицата е едва 0,13%. За сметка на това пък броят на хората, които успяват да намерят приложение на придобитата си специалност, е значителен - 72%, обобщава в. „Сега”.

На обратния полюс са специалностите, към които няма голям наплив на кандидат-студенти, но пък има глад за кадри. В направление Енергетика например, за което работодателите се оплакват, че има недостиг, безработицата е едва 2,6%. В направление Транспорт, корабоплаване и авиация също безработицата сред завършилите е относително ниска - 1,95%. При информатиката и компютърните науки процентът на безработни е 2,78%, като приложението на придобитото образование е 67%.

Изключение от тази тенденция например правят металургията, химичните технологии, туризмът и машинното инженерство, където процентът на безработните висшисти е над средния. Тенденцията може да се обясни с факта, че вероятно квалификацията на дипломиралите не удовлетворява работодателите, или студентите са се записали във въпросните специалности само да имат висше образование, без да имат намерение след това да прилагат наученото.

Коментари

Новини Варна