Снимката е илюстративна: АРХИВ
Коалиция "Синя България" се обяви в подкрепа на въвеждането на задължително обучение по религия в българското училище. България е част от християнската цивилизация. По нашите земи християнството се разпространява още от апостолски времена, а представители на местните християнски общности участват в Първия вселенски събор в Никея през 325 г. След приемането й за официална религия в България по времето на княз Борис I, християнската вяра е изиграла решаваща роля за формирането на нашата национална идентичност, култура и морални устои. През вековете тя и нейните ценности са носеща опора във важни моменти от историята ни – от съхраняването на народността през османското владичество, през приютяването на бежанците от арменския геноцид и бягащите от червения терор в Русия белогвардейци, до спасяването на евреите от българските територии по време на Втората световна война.
Днес близо 70% от българските граждани се самоопределят като християни и това е неотменим цивилизационен избор. Но е наше задължение да надградим тази вяра от чисто церемониалното й измерение и форма на общностна принадлежност до разбран в основите си, осъзнат и съдържателно приет личен избор. Ние вярваме, че училището никога не е било и не бива да бъде ценностно неутрално. То носи отговорността не само да обучава, но и да възпитава – да предава на следващите поколения моралните основи на обществото, без които то би се разпаднало.
Основна цел на образованието е да дава знание, а знанието за разликата между добро и зло е фундамент, върху който се градят всички останали форми на знание. В свят, в който новите тоталитарни идеологии заплашват свободата на личността и моралните устои на обществото, обучението по религия е необходима защита срещу загубата на ценности и безпътицата на крайния материализъм. Ние одобряваме въвеждане на задължителен предмет „Религия и ценности“ в образователната система на България, който да предоставя възможност за избор между три варианта - Християнство, Ислям или история на религиите в българските земи. По този начин ще възстановим отново една традиция, силово прекъсната след десетилетия атеистичен комунистически режим. Подходът трябва да бъде инклузивен, с уважение към религиозното многообразие и с цел изграждане на критическо мислене, духовна култура и осъзнат морален компас у младите хора. Обучението следва да се води от квалифицирани учители, за да се гарантира високо качество на поднасяната информация, но и липса на опити за манипулиране съзнанието на учениците. Силата на религиозната етика е в нейната свързаност с абсолютни морални принципи, извлечени от Божия авторитет, за разлика от релативистичните концепции на модерния атеистичен хуманизъм, които често губят своята устойчива основа. Без връщане към корените на нашата вяра и към ценностите, които са изградили нашето общество, не можем да очакваме устойчиво бъдеще. Поради всичко това подкрепяме с решимост въвеждането на задължително обучение по религия в училище – като дълг към нашата история, към нашите деца и към бъдещето на България като част от свободния и просветен свят. Ще продължим да участваме активно в същинските дискусии, които съпътстват този обществен дебат, уверяват от Коалицията.