Съвместният проект на ЕРП Север и Българско дружество за защита на птиците „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“, който стартира в края на 2022 година, вече е в своята същинска фаза на реализация. Поставени са изолационни материали на 2044 електрически стълба и са монтирани над 407 маркиращи устройства (дивертори).
Една от проектните дейности е извършване на проучване на смъртността на птиците по ключови въздушни електропроводи на територията на ЕРП Север, за да се идентифицират приоритетни зони за поставяне на защитни съоръжения. Както е известно, България е разположена на основен миграционен коридор на прелетните птици в Европа. В участъка на Балканския полуостров той е познат като Via Pontica и по него преминават стотици хиляди птици от Централна и Източна Европа. Най-интензивна е миграцията на птиците в източните части на страната, особено в зоната до 80-100 км. западно от бреговете на Черно море. В рамките на зоната на оперативна дейност на ЕРП Север, която съвпада и с проектната територия, най-интензивна е миграцията в областите Варна, Добрич, Шумен и Силистра.
Основната цел на проведения втори етап от полеви проучвания от експерти на БДЗП е да се установи въздействието на електроразпределителната мрежа средно напрежение като фактор за потенциална смъртност на птиците в 28 специално защитени зони по Натура 2000 и ключови коридори между тях. При провеждането наред с резултатите от предварителния анализ на територията, експертите интегрираха и добитата през 2023 г. информация, което им позволи да направят целенасочен и обоснован подбор за участъци за обследване. В районите, предмет на проучването, са обходени електроразпределителни линии с обща линейна дължина от около 559 км, като са маркирани 7945 стълба.
Активните дейности на ЕРП Север по проекта ще продължат през цялата година, като приоритетно ще се обезопасяват въздушни електропроводи и стълбове, отбелязани в доклада от проучването.