В историята Тома е известен с прозвището си Неверни
В първата неделя след Възкресение Христово почитаме паметта на апостол Тома – един от 12-те христови ученици.
В историята Тома е известен с прозвището си Неверни. След като Христос възкръсва и се явява на учениците си, Тома не е сред тях. Когато по-късно те му казват: „Видяхме Господа", той им отвръща: "Ако не видя на ръцете му раните от гвоздеите и не сложа ръка на ребрата му, няма да повярвам". Христос се обръща към него и му казва: "Дай си пръста тук и виж ръцете ми, дай ръката си и я сложи на ребрата ми. И не бъди невярващ, а вярващ. Понеже ме видя, повярва ли? Блажени са тези, които без да видят, са повярвали".
Названието Томина неделя идва от името на неделния ден, на който според християнския календар възкръсналият Христос се явява на учениците и последователите си. Седмицата след Великден се нарича още Светла или Празна, поради забраната да се работи каквото и да е. Томината неделя слага завършека на великденския празничен цикъл. Апостол Тома не е известен само с евангелската история за своето неверие. Той е и един от най-жертвоготовните христови ученици. Въпреки заплахата от фарисеите, които го търсят, за да го убият, Христос решил да отиде във Витания, за да съживи Лазар.
Апостол Тома казал на другите ученици: „Да отидем и ние да умрем с него". След като минало известно време от слизането на Светия дух в деня Петдесетница, апостолите хвърлили жребий, за да се види кой къде ще отиде да проповядва божието слово. На апостол Тома се паднал нелекият жребий да отиде в Партия, Мидия и далечна Индия. Из земите на Индия апостол Тома удивил хората с много чудеса и мнозина повярвали в проповядваното от него ново учение. Сред тях били и две сестри царици. Царят, заради покръстването на жена си, която била едната от двете сестри, се разгневил и подложил Тома на жестоки мъчения. От това обаче апостолът по чудо оцелял, но царят не се спрял пред нищо и накрая убил Тома.
Апостолът изпълнил своята християнска мисия и завършил живота си с мъченическа смърт. Но дори и царят, който пожелал смъртта на Тома, скоро приел християнството, убеден от изцелението на сина си Азан, след като се покръстил. Мощите на апостол Тома били пренесени в Месопотамия, а на гроба му ставали чудеса.
Какво означава Томина неделя?
Според църковните традиции на Великден Господ пуска на земята душите на починалите. Ето защо през цялата Светла седмица има обичай сред вярващите да поставят запалена свещ на перваза на прозореца. Тя помага на душите да намерят пътя си към дома. Поставят се и няколко великденски яйца на прозореца, за да заситят глада на покойника.
На Томина неделя душите се връщат обратно в рая. Следователно роднините на починалите трябва да дойдат на гробището, за да се сбогуват с тях. Отдавна има дори народна поличба: ако на този ден вали, това означава, че душата „плаче“, защото Господ не е простил греховете й.
Предците ни са наричали първата неделя след Великден с различни имена: Червен хълм, Антипасха. Първото име е най-често срещаното. Появява се в езически времена. Така са се наричали дните на истинската пролет тогава. Хората се изкачвали на най-високото място край селището, палели огньове, пеели песни и играелу в кръг.
Какво се носи в църквата и гробищата на Томина неделя: Традиции, обичаи и забрани
Специално ястие, което се приготвя за Томина неделя или за погребение е вареното жито със захар или мед. Отгоре се прави кръст със стафиди.
Освен това се пекат козунаци и се боядисват великденски яйца, но този път за мъртвите. Те се носят на гробището и се раздават. В старите времена често са приготвяли ястия, които починалият е харесвал приживе.
Днес свещениците призовават хората да ходят на гробището само със свежи цветя и молитва в сърцето си, а не да се оставя храна по гробовете, за да не бъдат осквернени от животни.
Томина Неделя - обичаите за късмет през годината
Съществува интересна традиция, според която домакините измиват иконите в дома с изворна вода. Вярва се, че това ще помогне за подобряване на здравето на членовете на семейството и тяхното финансово състояние. Освен това сутринта на Томина неделя хората са се измивали с тази вода. Първо по-старото поколение изми най-младите членове на домакинството и едва след това себе си.
Рано сутринта се четат молитви за дълъг и щастлив живот. Четат се и молитви за опрощение греховете на мъртвите.
На Томина неделя се забранява сквернословието - да се говори лошо не само за живите, но и за мъртвите.
Днес църквата почита свети вкмч. Симеон, наречен брат Господен по плът, който бил сродник на Исус Христос, а не негов брат в прекия смисъл на думата. Св. Симеон е управлявал ерусалимската църква повече от 40 години. Въпреки, че днес църквата почита паметта на Св. Симеон, всички които носят това име и неговите производни, празнуват имен ден два пъти годишно - На летния Симеоновден на 1 септември и на зимния - на 3 февруари.
Коментари