IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
11:20 | 19 април 2025
Обновен: 11:05 | 20 април 2025

Кои са забраните на Велика събота?

Днес не трябва да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере

По материала работи: Слав Велев
Кои са забраните на Велика събота?

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях.

Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички домакински задължения предварително. Не трябва да изнасяте нищо от къщата, дори боклук: според вярванията можете да загубите благополучието или здравето си заедно с това нещо. Отказът от работа и домакинска работа се свързва с почит към паметта на Христовите страдания.

Също така не трябва да се празнуват рождени дни, сватби и други лични празници. Тази събота в църквата не се извършват венчавки. Преди Великден е забранено да се опитват козунаци, боядисани яйца и други празнични храни.

Забрани за храната

На Велика събота постът продължава, но с известно облекчение: можете да ядете топла храна, но без добавяне на масло. Основата на диетата все още се състои от постни продукти: хляб, вода, сол, сушени плодове, мед, ядки, сурови зеленчуци и плодове. На този ден не се пие алкохол.

За тези, които ще се причастяват в нощта на Великден, е важно да спазват евхаристийния пост: след 18:00 часа не трябва нито да се яде, нито да се пие.

С настъпването на Великден отпадат всички хранителни ограничения. След полунощ от събота срещу неделя вярващите могат да се върнат към нормалното хранене.

Какво можете да правите на Велика събота

На този ден много домакини боядисват яйца и приключват с приготвянето на козунаците за Великден, въпреки че от религиозна гледна точка съботата трябва да е време за мълчание и молитва. Домакинските задължения обикновено приключват до петък; сряда и четвъртък се считат за идеално време за почистване на дома и приготовления за празника.

В църковната традиция се отдава особено значение на помирението: в събота е важно да простите обидите и сами да поискате прошка.

Разпространен е и обичаят да се измие лицето с вода, в която е поставено благословено яйце. Смята се, че такава вода носи здраве и запазва младостта.

Освен това на този ден е обичайно да се почетат починалите.

Коментари

Новини Варна