IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
14:00 | 8 април 2025
Обновен: 23:27 | 12 април 2025

Скъпотия! Колко ще ни излезе празничната трапеза за Великден

Козунак, яйца, агнешко... цените на всичко са стремглаво нагоре, но според държавата, на нас мерки срещу поскъпването не са ни необходими

По материала работи: Слав Велев
Скъпотия! Колко ще ни излезе празничната трапеза за Великден

Кадър и ВИДЕО: Bulgaria ON AIR

В Гърция определени стоки ще се продават на по-ниски цени за Великден. У нас такава мярка няма. Председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов заяви в "България сутрин", че не ни е нужна такава мярка, тъй като имаме нормално функциониращ пазар. 

"Като ценови равнища имаме по-добри условия от Гърция. Потребителят може да направи доста изгодна потребителска кошница. Ние вечно сме недоволни от каквото и да било. Все още мечтаем за едно време, когато някой трябва да бъде отговорен вместо нас. Нямаме достатъчно крупни структури от гледна точка на производството на плодове и зеленчуци", коментира гостът на Bulgaria ON AIR.

Иванов посочи, че имаме производители на високо равнище, просто трябва да използваме потенциала на държавата, с който "можем да храним 30 млн. души".

Според него трябва повече работа и промяна в начина на мислене. Ако потребителите стъпваме по-умно и по-информирано на пазара, няма как да не променим вида му, убеден е Владимир Иванов.

"Очакваме засищане на пазара с листни зеленчуци, които са характерни за Великден. За празника ще имаме наситен пазар с предлагане почти от всичко. Тепърва започва масовото предлагане на български оранжерийни домати и краставици. При тях цените са почти на нивата от миналата година. Зелената салата е с 5 стотинки по-висока средна цена на едро. Пресният картоф започна с много силна цена спрямо миналата година, с близо 100 процента. В рамките на седмица процентите вече са 60", обясни председателят на ДКСБТ. 

Иванов е на мнение, че малко по-бавно ще видим спад в цените. В последните години не се презапасяваме с храна преди празниците. 

Разликата в потребителската кошница е около 7 лева нагоре спрямо 2024 г., ако закупим 27-те основни продукта. Два лева от тези седем идват от пресните картофи, стана ясно от думите му.

Свинското и пилешкото месо са с добро предлагане, яйцата са с цени на равнището от миналата година.

Агнешкото е на цените почти от миналата година. Има достатъчно българско агнешко, ще има и внос, няма как, отбеляза Иванов.

Той изтъкна, че българските яйца са с чудесно качество. По думите му всеки може да си позволи да плати с 1,20 лв. повече и да употреби високо качество продукт като българските яйца. 

Козунакът е малко по-скъп - пет до десет процента. 

По думите му проблемът не в пазара, а в структурата и начина на прилагане на търговски-производствени практики. Той добави, че напояването е огромен проблем, но климатът е най-големият фактор. 

"Овощарите в момента имат сериозни проблеми. Каквото и да правим, не можем да се борим с климата. Доста голям проблем в отрасъла е факторът труд", каза още Иванов.

С какаото и кафето се пречупи тенденцията, тръгваме надолу. Проблемът е застопорен. Има проблеми с палмовото и соевото масло, заключи председателят на ДКСБТ.

Коментари

Новини Варна