Днешният ден се отбелязва като Международен ден на ромите, по инициатива на ООН и ЕС. Изборът на датата никак не е случаен. На тази дата се чества освобождаването на ромите от концентрационния лагер Аушвиц в края на Втората световна война. На 8 април 1971 г. в Лондон се провежда и Първия ромски конгрес. Целта му е да се обединят и систематизират усилията на международното ромско движение, както и да се привлече вниманието на световната общественост върху проблемите на тази малцинствена група:, а именно образование, бедност и сегрегация. На срещата са приети общи ромски химн и знаме. Химнът е песента „Джелем, джелем" на Жарко Йованович от 1969 г, а знамето изобразява синьото небе, зелената земя и червеното колело на постоянното движение.
България ще се включи в европейската кампания „Opre Roma: Отстояване на достойнството и правата!“ с изложбата „Ромската литература и култура – част от богатството на българската култура“. Експозицията ще бъде открита днес, 8 април – Международния ден на ромите, в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий", съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.
Изложбата е организирана от Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет в партньорство с Националната библиотека и представя малко познати, но значими страници от ромската литература и култура в България.
Събитието се провежда под патронажа на заместник министър-председателя и председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет Атанас Зафиров.
Международният ден на ромите (8 април) се отбелязва ежегодно от ООН и Европейския съюз от 1992 г., когато е предложен от международната организация „Романо юнион“. Още през 1971 г. в Лондон се провежда за първи път световен ромски конгрес, с участието на представители на ромите от всички континенти и на правителството на Индия. Тогава е поставено началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност.
8 април е обявен още за Международен ден против генетичното модицифиране на организми. Според директива 2001/18/CE на Европейската Общност Генетично модифицираният организъм е организъм (като се изключи човешкия) с изменен генетичен материал, който не е извършен посредством естествено размножаване и/или комбиниране на индивидите.
Коментари