Oстров „Персин” с обща площ 43590 дка. Той се е използвал от местното население като пасищен терен. През 1949 год. върху него се настанява бившето Трудово възпитателно общежитие /TПO/ от с. Ножарево/Снимка: Министерство на правосъдието
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни „зелени затвора“ в България. Основната им сила е в това, че и двата се намират в природни паркове – „Кайлъка“ и „Персина“, каза за медиите началникът на плевенския затвор старши комисар Стефан Стефанов, предаде БТА.
Той поясни, че зеленият затвор е съобразен с природната среда и не оставя голям въглероден отпечатък върху нея. Институцията в Плевен през последните години е натрупала опит. Всички сгради там са енергийно ефективни. Електроуредите, включително охранителните системи, са енергоспестяващи. Отпадъците се събират разделно.
От няколко години, в сътрудничество с областната и общинската администрации, фондация „Аз съм Кайлъка“ и Регионалния военноисторически музей, се поддържат парковете на територията на града и „Кайлъка“. „Всичко това работи и в поправяне на лишените от свобода и тяхната рехабилитация“, каза още Стефанов.
Той добави, че другото ценно е, че те стават все по-евтини за данъкоплатеца. Затворът в Плевен вече се движи стъпка по стъпка в посока опазване на околната среда.
„В партньорството с колегите от Норвегия и Норвежкия финансов механизъм вече ще направим голям скок в бъдещето, защото тези два затвора ще начертаят бъдещето на цялата затворна система в България“, допълни ст. комисар Стефанов.
В основната концепция за развитието на „зелен затвор“ в Плевен се предвиждат фотоволтаичен парк, който да захранва с електроенергия сградите и цеховете, собствен водоизточник, който ще доставя и топла вода, както и ремонт и възстановяване на цеховете и работилниците.
Институцията ще стане атрактивна за бизнеса с безплатната енергия и топла вода, новите работни помещения и работната ръка. Като се трудят там, лишените от свобода ще придобият нови знания и умения, които ще могат да използват след освобождаването им и ще бъдат конкурентноспособни на пазара на труда.
„Това е ценно за организация, която се стреми към превъзпитаването на тези хора и ако проектът се осъществи, затворът става безплатен за българския данъкоплатец. С вложените усилия в производството дори ще се вкара печалба в държавния бюджет“, каза в заключение старши комисар Стефанов.
Международната инициатива е част от проект „Засилване на двустранното сътрудничество между Норвежката корекционна служба и Главна дирекция "Изтърпяване на наказанията" чрез въвеждане на концепцията "зелени затвори" за подобряване на устойчивостта на пенитенциарната система в България“, финансиран от Фонда за двустранни отношения по програма „Правосъдие“ на Норвежкия Финансов Механизъм 2014-2021 г.
Очаква се главният директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) главен комисар Ивайло Йорданов да открие финалната конференция. С нея ще приключи първият етап на проекта, като ще се разгледа концепцията за въвеждането на „зелени затвори“ и подобряване на условията за пребиваване на лишените от свобода. Участие ще вземат още ръководители на Норвежката корекционна служба, на Penal Reform International, архитектите-автори на заданието, началниците и служители на двата пилотни затвора, хора от бизнеса.
Събитието ще се състои от 15:00 ч. в зала „Ротари“ на хотел „Ростов“ в Плевен.
Коментари