Варна °
fallback
България
13:51 | 3 април 2025
Обновен: 21:36 | 4 април 2025

Очаквано: Кабинетът "Желязков" оцеля

Едва 54 народни представители подкрепиха вота на недоверие, а 150 гласуваха "против"

По материала работи: Слав Велев

Очаквано първият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" бе неуспешен. Едва 54 народни представители подкрепиха вота, а 150 гласуваха "против".

Вотът на недоверие беше внесен от "Възраждане" с мотив за провал на външната политика на правителството. Искането получи подкрепа от депутатите от МЕЧ и "Величие".

Близо четири часа продължиха дебатите по вота на недоверие в сряда. Във фокуса на разискванията се оказаха темите за политиката на България относно войната в Украйна и позицията на страната ни по повод смъртта на капитан Марин Маринов в Газа. Докато "Възраждане" защитаваха мотивите си, депутатите от ПП-ДБ демонстративно напуснаха пленарната зала и отново обявиха, че няма да подкрепят искането за сваляне на правителството.

Предварително в защита на кабинета се обявиха ГЕРБ-СДС, ИТН, "БСП - Обединена левица", ДПС-ДПС и "ДПС - Ново начало". Очаква се вотът на недоверие да получи подкрепа единствено от депутатите на "Възраждане", МЕЧ и "Величие".

Вотът цели докрай да се дестабилизира държавата. Това мнение изрази в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му държавата е толкова дестабилизирана, че „трудно я оправяме”. И припомни, че партията му ще изпълни поетите ангажименти - за влизането в еврозоната, ПВУ, както и да се приемат всички  необходими закони, за да се отпуснат новите плащания от Европа.

„Продължаваме Промяната - Демократична България” обяви, че няма да подкрепи вота на недоверие днес. Съпредседателят на ПП Кирил Петков обаче поясни, че след получаването на дата за влизането ни в еврозоната, ще инициират друг вот на недоверие, който ще е за корупция и проблеми в МВР.

Първи вот на недоверие срещу кабинета: ПП-ДБ и „ДПС – Ново начало” напуснаха залата по време на дебатите

„Това, което виждаме от вчера, е размърдване по темата антикорупция. Ние заявихме, че ще направим вот на недоверие след датата за еврозоната и изведнъж двата закона и правилата за КПК се раздвижват. Година и половина не искаха да ги придвижват, но изведнъж се сетиха. Ще ги натискаме, те нямат самосъзнание сами да придвижват добрите неща за България, но с натиск започват да се ориентират. Това се случи и при пенсиите”, посочи Петков.

Лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски беше категоричен, че вот на недоверие подкрепа от него сега няма да получи. „Това е загуба на време. Това са хора, които пилеят времето на България и на българите. Безсмислено, нищо не се случва. Трябва да предприемем реални неща да работим”, смята Пеевски.

На въпрос дали от формацията му биха подкрепили вот на недоверие срещу кабинета на тема „Корупция”, Пеевски каза: „Кой ще го внесе? Тези, които ограбиха държавата? А „Възраждане” вече са безсмислено нещо. Гледам, че и другите се заявяват какво щели да правят после, някой ден... Какво да правят пуделите - те доведоха България дотук”.

МЕЧ пък обяви, че ще поиска втори вот на недоверие, но все още не обявява на каква тема. Партията няма да чака конвергентния доклад, обяви в кулоарите на парламента лидерът на формацията Радостин Василев. „Партията ще преосмисли дали да защитава „неаргументирани вотове на недоверие като този на „Възраждане”, добави той.

Лидерът на партията вносител също излезе пред медиите преди гласуване. Той обяви, че от „Възраждане” вече са написали мотиви за вот на недоверие към кабинета „Желязков” на тема корупция. „Ще поканим партиите, които ни подкрепиха за този вот, както и ПП-ДБ, които се присламчиха към управляващите, на общи консултации. Там ще обсъдим всички тези мотиви”, подчерта Костадин Костадинов. Според него вотът, който трябва да бъде гласуван днес, вече е изпълнил целите си. „Паднаха маските на някои уж опозиционери и показа вътрешните разломи в управляващата коалиция”, добави лидерът на „Възраждане”.

„С влизането си в Народното събрание заявихме, че не го считаме за легитимно. Обявихме още, че ще работим за свалянето на това правителство”, припомни Красимира Катинчарова от „Величие”.

Следващите шест месеца вот на недоверие няма да може да бъде поискан.

Автор на статията:
Слав Велев
вот на недоверие НС политка новини гласуване гласуване вот недоверие
0 коментара
fallback
fallback