В 3.00 часа тази нощ, в България и в още куп държави по света преместихме стрелките на часовника с час напред. С това преминахме от зимното (астрономическото) към лятното часово време.
Промяната на часа за първи път е извършена в България на 1 април 1979 г. От тази дата до днес, всяка пролет през последната неделя на март преминаваме към лятното часове време, а всяка есен (през последна неделя на месец октомври) преминаваме към зимно часово време.
С промяната на часа сутрин ще се развиделява по-късно, вечер залезът също ще е по-късно.
Въпреки че Европейската комисия преди няколко години предложи да се премахне сезонната смяна на часовниците, държавите-членки все още не са постигнали съгласие по този въпрос и изглежда няма да го направят в обозримо бъдеще.
В днешни времена обаче, класическият часовник е по-скоро бижу отколкото уред за измерване на времето. Повечето от нас разчитат на часовника на мобилния си телефон.
Голяма част от мобилните телефони, електронните часовници, както и компютрите извършват смяната на часа автоматично.
Отваряйки очи в днешния ден настава объркване. Колко е часа в действителност? Трябва ли да си сверим часовника? Добрата новина е, че днес е неделя и час напред или назад не е от особено значение.
Любопитен е фактът, че по света има страни, които никога не са приемали практиката с промяната на часа - почти цяла Африка, Югоизточна Азия, Венецуела, Ирак. Някои пък са го правели, но вече не виждат смисъл - като Индия, Бразилия, Китай, половин Австралия и щата Аризона. Преди няколко години и Русия се присъедини към списъка с тези държави.
Лятното часово време е система, изработена да спестява от дневната светлина. При нея официалното време се измества обикновено с един час по-напред от стандартното време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище.
Десетки години след първата смяна на часа и въвеждане на лятното часово време икономистите са категорични – въртенето на стрелките не носи никакви значими икономии на енергия. И ако има такива, те са около един процент.
Коментари