Варна °
fallback
България
08:45 | 22 февруари 2025
Обновен: 01:05 | 21 април 2025

Отбелязваме Световния ден на идеята за побратимяване и Международния ден в подкрепа жертвите на престъпления

Цариградската патриаршия сваля схизмата над Българската православна църква преди 80 години

По материала работи: Слав Велев

Днес отбелязваме Световния ден на идеята за побратимяване. Той се чества по инициатива на скаутите по целия свят. Основните ценности, залегнали в идеята са приятелството, сътрудничеството и взаимното опознаване на народите.

Всяка година на 22 февруари отбелязваме и Международния ден в подкрепа жертвите на престъпления. На тази дата през 1990 г. правителството във Великобритания издава така наречената "Харта на жертвите на престъпността". Това е първият официален документ, насочен към пострадалите от различни криминални деяния. Той регламентира техните права, които полицията и съдилищата трябва да им гарантират, изтъква правото за получаване на финансова компенсация, както и необходимостта от грижи за тези хора, които често остават с психически и физически травми за цял живот.

След като на 10 март (27 февруари ст. ст.) 1870 г. султан Абдул Азиз подписва ферман за учредяването на самостоятелна българска църква под името Българска екзархия, на 12 февруари 1872 г. за пръв български екзарх е избран ловчанският митрополит Иларион, но този избор не е одобрен от Високата порта и на 16 февруари 1872 г. на негово място е избран видинският митрополит Антим I.

На 11 май 1872 г. Българската екзархия се обявява за автокефална (независима), а не за автономна, каквато е според султанския ферман. Това е използвано от Цариградската патриаршия като повод да обяви на 16 септември 1872 г. Българската православна църква за схизматична (отцепническа), тъй като не признава върховенството на Вселенския патриарх. Патриаршията запазва властта си в няколко български епархии, неприсъединени още към Българската екзархия.

На 22 февруари 1945 г. – месец след избирането на новия български екзарх Стефан (21 януари 1945), Цариградската патриаршия сваля схизмата и признава независимото устройство и самостойна административна уредба (автокефалия) на Българската православна църква. 

Министерството на външните работи и на вероизповеданията е било уведомено днес, че вследствие постъпките направени в Цариград пред Вселенската патриаршия от страна на Негово Блаженство Екзарха и Св. Синод на Българската православна църква чрез едно нарочно пратеничество, състоящо се от трима владици: Борис Неврокопски, Софроний Търновски и Андрей Велички, Негово Светлейшество Цариградският вселенски патриарх Вениамин е съобщил, че схизмата, която от 73 години държеше Българската православна църква далеч от вселенската църква, е вдигната.

По този начин нашата народна църква заема наново мястото си всред другите православни църкви.

Министърът на външните работи и на изповеданията проф. Петко Стайнов е изказал по този случай телеграфически сърадванията на българското правителство до Цариградския вселенски патриарх Вениамин за това щастливо събитие, което доведе до събирането на православните църкви, и му благодарил за неговото енергично застъпничество да се уреди най-после едно положение, което от 73 години тегнеше над всички православни християни.

През 1953 г. е утвърден нов устав и е възстановена Българската патриаршия начело с патриарх Кирил.

Автор на статията:
Слав Велев
Световния ден на идеята за побратимяване 22 февруари празник 22 февруари празник днес събота новини Международния ден в подкрепа жертвите на престъпления схизмата над Българската православна църква схизма Българската православна църква БПЦ
0 коментара
fallback
fallback