Децата в риск, които съществуват в България към 2023 г., са 531 000. Това е риск, породен от отчуждаване, семейни скандали или заплаха за тяхното здраве. По данни на НСИ към 2023 г., 62% от децата, които се раждат в България, са извънбрачни.
Две сдружения – „Честни и независими“ и „ Гласът на бащите“ дадоха пресконференция за уволнените родители - защо в България е невъзможно за неотглеждащите родители да контактуват с децата си, съобщава БГНЕС.
Имаме 4 проблема, единият е липсата на споделено родителство. Тази битка е проведена в някаква степен и остава финалната права, за да бъде приет законът в парламента. Вторият проблем е липсата на адекватно законодателство при домашното насилие. Имаме непропорционално и дискриминационно правоприлагане. Българският съд работи по система, която толерира единия пол, заявиха от сдруженията. Четвъртият проблем са социалните, в България Агенцията за социално подпомагане е агенцията, която трябва да се грижи за това да се тушират семейните конфликти и да се следи за най-висшия интерес на децата, подчертаха от сдруженията.
Споделеното родителство е факт, но се отрича от феминистки организации, заяви адвокат Пламен Борисов. Но съм оптимист за реформата за споделено родителство, все повече майки го желаят и искат да уредят живота си по този начин и това е логично, защото това, срещу което всички роптаем и алтернативата на споделеното родителство, а тя е несподеленото родителство. Съдът решава, че т.нар. родителски права и местоживеенето на детето се определя при единив от родителите, а другият родител се превръща в неделен татко или неделна майка. Не мога да се сетя за нито един смислен аргумент защо това е така, посочи адвокат Борисов. В съвременното общество и мъжът, и жената са в състояние да отглеждат децата си. И двамата искат да присъстват в живота на детето си и не може да продължава този мизерен режим, който съществува от неповече от 200 г. откакто има индустриализация, добави адвокатът. Статистически бащите са по-дискриминирани, но заедно с това са дискриминирани и децата, и майките. Защото майката се товари по този начин 24/7. Детето било свикнало при мама да му е „у дома“, не, ще свикне, има два дома и при мама, и при татко си е „у дома“. Фондацията „Споделено родителство“ даде тласък на каузата, имаме внесени три законопроекта, надявам се следващата седмица да бъдат внесени в комисии в парламента. Тези законопроекти имат нужда от дообработка, допълни адвокат Борисов. Трябва адекватна намеса на съда и социалните служби за решаване на проблема.
Стилиян Александров, икономист от Перник, заяви, че България е осъждана 8 пъти в Европейския съд за правата на човека заради намесата на държавата в семейното право на гражданите. ЕСПЧ осъжда полицията за това, че идва на място, констатира, че съдебното решение не е изпълнено и го отразява в докладите си и толкова. Осъжда прокуратурата за това, че тя не желае да изпълнява законите. Осъжда българския съд за това, че съдът е задължен служебно да следи за децата, родени след брака, а той не следи това, посочи Александров.
Коментари