Снимка: Черно море/АРХИВ
15 февруари е определен за Международен ден на скаутите. Основите на скаутската организация са поставени през 1907 година от бившия военен - лорд Робърт Бейдън-Пауел в Англия. Той създава първия скаустки отряд - събира 15-20 момчета от градските улици и ги завежда на скаутски лагер на остров Браунси. Организацията на скаутското движение има три нива - Световна организация на скаутското движение, регионални организации и национални организации.
Числеността на скаутите по света е около 38 милиона души, организирани в 154 страни, разделени на пет региона - Европа, Евразия, Интер-Америка, Африка и Азия-Пасифичен. Европейският скаутски регион е със седалище в Женева и наброява 2 милиона членове. В България скаутската идея идва още през 1911 година. Тогава генерал Никола Жеков, командир на Първи пехотен полк прави първите опити да създаде нова система за извънучилищна подготовка на момчета, като формира първия за страната ни разузнавачески отряд в София.
15 февруари - денят след празникът на любовта и виното, в който, според изследване на американски учени, жените са най-склонни да изневеряват. Това най-вероятно се дължи на жени, които са били разочаровани от партньора (или кандидат-партньора), с който са прекарали празника.
15 февруари е обявен от СЗО за Международен ден на децата с рак. Според медицинските статистики, ежегодно в света 200 000 деца заболяват от рак, а около 100 000 умират от коварната болест, най-вече защото нямат възможност да се лекуват...
Международният ден на децата, болни от рак не е ден на отчаяние, а празник на надеждата и победата за малки и големи, лекари и здравни работници, родственици и близки на преборилите се, и борещи се заболели, както и на всички онези хора, които не са безразлични към чуждото нещастие.
В България, средно на година, се разболяват между 100 и 150 деца на възраст от 0 до 18 г. С прилагането на съвременните методи на лечение и при наличие на всички необходими лекарства, се постига дълга ремисия - до 5 години - при деца с левкемия. А шансовете за пълно излекуване са между 65 и 85 %.
В България има много проблеми, свързани с лечението на онкохематологичните заболявания при децата. Но въпреки всичко, децата се борят упорито за живота си и успяват да преодолеят болката, като много често те са по-силни от нас.
Коментари