Днес честваме празника Власовден. Той е посветен на здравето на селскостопанските животни. Църковният християнски празник е наречен на свещеномъченик Власи Севастийски, покровител на домашните животни. И днес рано сутринта жените разнасят по съседите си топли пити, намазани с мед или рачел. При раздаването се имитират движенията на животните. От тези действия произлиза и името на този празник в някои области на страната - Муковден. От приготвените хлябове се слага в храната на животните, прекадяват се и оборите. С празника са свързани и някои забрани. Не се меси хляб, не се впрягат воловете, избягва се и работата.
Свещеномъченикът Власий бил епископ на град Севастия в област Кападокия, Мала Азия (днес град Сивас в Източна Турция). Учил за лекар и като християнин предлагал услугите си безплатно на болните. С това той учел хората на любов към Бог и ближните.
По време на жестокото гонение при Диоклетиан в града почти не останали християни. Сам Власий се оттеглил в една пещера в близката планина. Там само дивите зверове били свидетели на неуморните му молитви и строго въздържание. С голяма любов Божият угодник посрещал дивите животни и се грижел за тях, затова и сега се почита като закрилник на животните.
Свети Власий умрял след нечовешки мъчения в 316 г. при император Лициний.
Новомъченикът Георги Софийски, наречен Нови за разлика от древния мъченик Георги, се родил в градеца Кратово (сега в Република Северна Македония) от родители българи Димитър и Сара в края на XV век. Те го научили на вяра и грамотност, усвоил и занаята златарство. А когато останал без баща, даровитият и умен юноша отишъл в София да търси прехрана.
Там някои мюсюлмани поискали да го спечелят за своята вяра, но Георги, макар да бил само на 18 години, със своите умни въпроси и отговори засрамил своите противници. Тогава те решили, че този младеж е опасен и насила трябва да бъде потурчен. Отвели го при съдията и с негово нареждане Георги бил затворен в тъмница.
Свещеникът, в чийто дом Георги пребивавал и при когото се изповядвал, успял да се добере до него, за да му вдъхне твърдост в мъченичеството. Когато бил повикан пред съда, мъченикът се защитил достойно, но съдията не бил в състояние да го защити от своите разярени едноверци и им го предал. Те повели Георги към градския площад, където наклали голям огън, в който хвърлили мъченика с вързани ръце. Това станало на 11 февруари 1515 г.
Католиците в цял свят, днес почитат паметта на Лурдската Божия майка, като във връзка с това отбелязват и Международния ден на болните, учреден от Папа Йоан Павел ІІ през 1992 г.
На 11 февруари т.г. отбелязваме Международния ден за безопасен интернет. По този повод у нас и в още над 150 държави, повече от 90 различни организации организират събития, инициативи и кампании, които ще преминат под общото мото „Заедно за по-добър интернет“.
Коментари