Снимката е илюстративна: АРХИВ
Митинг против строителството на възобновяеми източници на енергия върху плодородна земя на територията на община Шабла се провежда днес в морския град.
Протестът започна в 13 часа на градския площад в Щабла, съобщиха организаторите - местната гражданска инициатива „За борба срещу ветрогенератори, слънчеви панели и шистов газ в Добруджа“.
В 14 часа участниците в митинга възнамеряват да се включат в заседанието на Общинския съвет в Шабла, като целта им е да заявят и там позицията си.
Идеята е около селата Горичане и Пролез край Шабла да се изградят първите вятърни турбини за производство на ток от ново поколение. Сега в района има десетки перки, инсталирани в периода 2008-2012 г., но новите ще са значително по-големи и ефективни, като само 15 от тях ще формират третия най-голям вятърен парк в България с мощност 80 мегавата. Общата площ, върху която ще се разположат вятърните перки, е около 80 декара, пише "Капитал".
Инвеститор е финландската компания за възобновяемата енергия Taaleri Energia ("Таалери енергия"), която през май придоби проектите ВЕП "Горичане" и "Пролез" от дружеството "ВтЕЦ Горичане". Прогнозната инвестиция е около 120 млн. евро.
Проектите за вятърни паркове "Горичане" и "Пролез", намиращи се на 5 км западно от Шабла, са разработени още около 2010 г., когато беше предишният бум на ВЕИ инвестициите в България. В момента те са в сравнително напреднал стадий на развитие, като разполагат със земя за до 14 площадки за ветрогенератори и подстанция, както и най-важното за един такъв проект - договор за присъединяване към мрежата на Електроенергийния системен оператор.
В продължение на няколко години проектите са реално замразени. Раздвижване се случва през 2022 г. когато "Нимекс-2004" става собственост на споменатото вече "ВтЕЦ Горичане" ООД - съвместно дружество между Кенет Лефковиц и Светослав Гочев. Предприемаческият екип включва 8 професионалисти - инженери, специалисти в развитие на недвижими имоти и индустриални обекти, и финансисти. А на 26 май тази година последното продава "Нимекс-2004" на Taaleri Energia.
Общата инвестиция е разчетена на около 120 млн. евро, като самите турбини са по около 1 млн. евро на мегават инсталирана мощност (общо около 80 млн. евро), а останалото са мрежи и подстанции. Интересното при вятърната технология е, че разходите за реализация на проектите остават почти същите във времето, но реално от една и съща инсталирана мощност се получава три пъти повече енергия.
Коментари