IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
08:30 | 30 януари 2025
Обновен: 08:26 | 1 април 2025

Отбелязваме 10 години от кончината на първия демократично избран президент на България Желю Желев

Генерал Тошево отбелязва днес 65 години от обявяването си за град, днес е и празникът на Кюстендил

По материала работи: Слав Велев
Отбелязваме 10 години от кончината на първия демократично избран президент на България Желю Желев

Снимка: БГНЕС/АРХИВ

Днес отбелязваме 10 години от кончината на първия демократично избран президент на България Желю Желев. През 2015 г, на 30 януари, България е разтърсена от съобщението за смъртта на първия демократично избран президент на републиката – Желю Желев.

Фигурата на родения на 3 март 1935 г. Желев е емблематична за българската история от периода на края на комунистическия период и началото на прехода. Той завършва през 1958 г. философия в СУ "Климент Охридски". От 1961 до 1964 г. е редовен аспирант във Философския факултет на Софийския университет. Бил е член на БКП, но през 1965 г. е изключен и интерниран в с. Грозден заради критиката в дисертацията му за Лениновото определение на материята. По политически и идеологически причини остава без работа до 1972 г. През 1982 г. излиза книгата му "Фашизмът" с първоначално заглавие "Тоталитарната държава", която е забранена и спряна от разпространение, но  преведена на 10 езика, се сочи от отдел “Справочна” на БТА.

В края на 80-те години Желю Желев е един от инициаторите и организаторите на първите  неформални опозиционни организации в България. На 3 ноември 1988 г. е сред учредителите на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в България. На 19 януари 1989 г. участва в срещата на 12 български интелектуалци – дисиденти с френския президент Франсоа Митеран в посолството на Франция в София. На 1 август 1990 г. VІІ ВНС го избира за председател (президент) на Република България.  На 19 януари 1992 г. на втория тур на първите преки демократични избори за президент в страната Желю Желев и Блага Димитрова са избрани за президент и вицепрезидент, издигнати от коалиция Съюз на демократичните сили. На този пост е до януари 1997 г.  

Генерал Тошево отбелязва днес 65 години от обявяването си за град. Жителите и гостите на града бяха поздравени от кмета Валентин Димитров и изпълнителите и музикантите от Симфониета – Видин с празничен концерт снощи. 

Директорът на Исторически музей – Генерал Тошево Цветелина Христова каза за БТА, че първите исторически сведения за общинския център Генерал Тошево датират от 1573 г. в списъците на джелепкешаните т. нар. овцевъди. Там селището е упоменато с името Семиз Касъм.

„Семиз“ е прилагателно име и означава тлъст, угоен, изхранен. „Касъм“ е съществително собствено име, но има още две значения. Едното е „делител, който разделя“, като се смята, че това е за начало на зимата – 8 ноември, празника Димитровден. И другото значение е „шепа”, т. е. село с малки размери, с малко население.

Развитието на Генерал Тошево е съпътствано от историческите превратности в Добруджа. С построяването на жп линията през 1914 г. Касъм става част от транспортно-комуникационната система на Румъния, а след възвръщането на Южна Добруджа и на България. Благоприятните условия за развитие на селското стопанство определят и характера на неговата икономика.

През 1926 г. румънските власти провъзгласяват селището за околийски център на околия „Свети Димитър” включваща 11 села. Те планират селото да се развива като административно-стопански център. През 1934 г. името на селото пак е променено, отново му е дадено румънско наименование – Йон Георге Дука. Открито е училище с преподаване на румънски език, пощенска станция и здравна служба. Построени са складове за съхранение и извозване на зърно към вътрешността на Румъния и пристанището в Балчик.

Цветелина Христова цитира и текст от книгата на Георги Топалов „Речник на селищните наименования в Добричка област“, където е посочено, че през годините е имало предложения много пъти да се смени името на селището. Придобитото име Генерал Тошево става през 1942 г. На заседание на Министерски съвет на Царство България от 19.09.1941 г. е решено да се дадат нови имена на железопътните гари в Добруджа и Македония. По линията Ботево – Кардам са посочени новите имена на гарите. Старото име на гара Касъм да се смени на Генерал Тошев. Мотивът е, че е командвал Трета българска армия в епичните боеве в Добруджа през 1916 г. Това решение на Министерския съвет предопределя няколко месеца по-късно смяната на името на околийския център Касъм. 

Със заповед № 2191 от 27.06.1942 г. е решено село Касъм да се преименува на Генерал Тошево.

С указ № 38 от 30.01.1960 г. (обнародван в „Държавен вестник” на 2 февруари) село Генерал Тошево е обявено за град със същото име.

През 1951 г. е публикувано Постановление за развитието на селското стопанство, водоснабдяването и електрификацията на Добруджа. С него е сложено началото по създаването на защитни горски пояси, разширение на поливаемите площи, въвеждане и усвояване на тревополните сеитбообращения, подобрение обработката на почвата и широко приложение на торенето, осигуряване на посевите с висококачествени семена от най-добрите сортове, подобрение на селекционната и опитно-агрономическата работа на научно-изследователските институти в Добруджа. Поставено е и началото на материално-техническата и организационна помощ на Добруджа, изразяваща се във водоснабдяване, подготовка на кадри, развитие на железопътен и автомобилен транспорт, построяване на пътища, електрификация, каза още Христова. 

Днес е празникът на Кюстендил, по повод годишнина от освобождението на града от турско робство.

Коментари

Новини Варна