Алеко Константинов е роден на 13 януари 1863 г. в Свищов
Днес църквата честваме паметта на светите мъченици Ермил и Стратоник.
Християнските мъченици Ермил и Стратоник пострадали по времето на източния римски император Лициний. Макар и да подписал заедно със западния император Константин (по-късно наречен Велики) Миланския едикт в 313 г. за равноправие на християнството, Лициний си останал езичник. Той открито продължил няколкогодишни безпощадни гонения против християните. През 315 г. негови жертви станали Ермил и Стратоник.
Ермил бил дякон в църквата в Сингидунум, древно селище на мястото на днешната сръбска столица Белград. Когато станало известно на властите, че Ермил е не само вярващ в Иисус Христос, но и работи за разпространението на християнското учение сред народа, той бил заловен и изправен на съд пред императора. Пред него Ермил смело изповядал вярата си в Христос. Затова бил подложен на ужасни мъчения. Жестоките изтезания обаче не довели до желания от мъчителите резултат. След няколко дни бил направен нов опит мъченикът да се отрече от Христос. Той отговорил, че никога няма да се откаже от спасителната вяра в истинския Бог. Тогава го осъдили на смърт. Ермил бил убит и войниците хвърлили тялото му в река Дунав.
Сред присъстващите на мъченията и смъртта на Ермил бил и войникът Стратоник от стражата на затвора. Удивен от мъжеството и жертвоготовността на християнския дякон, Стратоник също заявил, че е християнин и вярва в Иисус Христос. Затова и той бил заловен и подложен на мъчения на площада пред всички, за да се сплашат хората и да спрат да се присъединяват към християнската общност. Но нито Стратоник се пречупил от мъченията, нито ужасяващите издевателства имали успех. Така накрая и той бил убит, и тялото му хвърлено в реката. После телата на двамата мъченици били намерени надолу по течението от християни, които ги погребали с почит.
Алеко Константинов (с псевдоним Щастливеца) е роден на 13 януари 1863 г. в Свищов. В периода 1885 г. -1886 г. е член и прокурор в Софийския окръжен съд, след това помощник-прокурор на Софийския апелативен съд (1886 г. - 1888 г.). Член на Софийския апелативен съд (1890 г. – 1892 г.) и юрисконсулт при Софийския общински съвет (1886 г.). От 1896 г. е адвокат в София. Той е един от основателите на дружество "Славянска беседа". Бележитият българин е основател на организираното туристическо движение в България. По негова инициатива на 27 август 1895 г. на Черни връх на Витоша е създадено първото туристическо дружество в България - Клуб на българските туристи. Автор е на над 40 фейлетона, на пътеписите „До Чикаго и назад“ (1893-1894), „Невероятно наистина, но факт...“, „Какво? Швейцария ли?“, „В Българска Швейцария“, на цикъла „Разни хора - разни идеали“, „Миш-маш“ и др. През 1897 г. на 11 май Алеко Константинов е убит край село Радилово, при неуспешен атентат срещу негов съпартиец. Двамата са пътували във файтон, след участието си в тържествата, посветени на Славянската писменост по стар стил. Тогава той е на 34 години.
Българският туристически съюз (БТС) организира днес тържествено честване по повод 162 години от рождението на Алеко Константинов - големия български писател, интелектуалец, общественик и основоположник на организираното туристическо движение в България. То ще започне в 11:00 часа пред бюст-паметника на Щастливеца в Борисовата градина (до детската площадка), съобщиха от БТС.
Ще присъстват официални гости, учени, туристически деятели, представители на неправителствени организации, членове на оперативното ръководство и на Управителния съвет на Сдружение "Български туристически съюз". Слова за Алеко Константинов ще произнесат известни български учени и общественици. В програмата ще участват ученици от СУ "Алеко Константинов" - София. По традиция любими туристически песни ще изпълнят хор "Планинарска песен" и хор "Планинарска песен - Филип Аврамов" с неговия йодлеров състав.
С тази проява БТС дава старт на честванията, посветени на 130-годишнината на организираното туристическо движение в България, чието начало е поставено на 27 август 1895 г. с първото масово туристическо изкачване на Черни връх на Витоша.
Днес българските кинаджии имат професионален празник. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български игрален филм. В столичното кино „Модерен театър” е прожектиран филмът „Българан е галант”. Той е черно-бял, без звук. Режисьор, сценарист и изпълнител на главната роля е родоначалникът на българското кино – Васил Гендов. През 2005 г., по повод 90-годишнината от тази дата, по инициатива на Националния филмов център, 13 януари е обявен за професионален празник на работещите в българското кино. Честит празник на всички свързали живота си със седмото изкуство!
Коментари