IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
17:00 | 2 януари 2025
Обновен: 11:38 | 3 април 2025

479 загинали и 9046 ранени във "войната" по пътищата у нас за година

Нужна е повече работа от страна на отговорните институции, а не само увеличаване на глобите, отчитат от Института за пътна безопасност

По материала работи: Слав Велев
479 загинали и 9046 ранени във "войната" по пътищата у нас за година

Загиналите по пътищата у нас по години/Графика: Институт за пътна безопасност

479 души са загинали, а 9046 са ранените през 2024 година в България при тежки пътнотранспортни произшествия са загинали, съобщават от Институт за пътна безопасност. Направеният сравнителен анализ на данните спрямо 2023 година показва някои значителни тенденции.

През първите пет месеца на 2024 година се отчита намаление на броя на жертвите с 22% в сравнение с 2023 година. Въпреки това, през месец юни на същата година е регистрирано увеличение на загиналите с 39% спрямо юни 2023. След този пиков месец, обаче, броят на жертвите отново спада в периода юли-октомври с 24% в сравнение с аналогичния период на предходната година.

Последните два месеца на 2024 година се характеризират с ново увеличение на броя на жертвите с 39%, което поставя въпросите за ефективността на мерките за безопасност през този период.

Тези данни показват нестабилност в тенденциите, като за пореден път се изостря нуждата от интензивни усилия за намаляване на жертвите и инцидентите на пътищата, включително по време на пиковите месеци и в края на годината, коментират от Института за пътна безопасност.

През този период също се констатират спадове и повишения на загиналите от ПТП през различните години

В крайна сметка налице е тенденция за еволюционно намаляване на жертвите от ПТП, а не от конкретни действия на отговорните институции. Еволюционното намаление означава, че за 10 години се е подобрила пътната инфраструктура, обновил се е автопарка и са се повишили медицинските способности да спасяват тежко ранени от преждевременна смърт.

През последните две години се предприеха редица законодателни промени, информационни кампании и засилен полицейски контрол за предотвратяване на тежки ПТП с водачи употребили алкохол и наркотици. През 2024 година е настъпило едно тежко ПТП с водач употребил алкохол докато през 2023 година те са били 4. При употребата на наркотици се констатира, че има 1 настъпил смъртен случай през 2024 година, докато през 2023 са загинали 2 души. Това прави под 0,5 % от всички загинали вследствие ПТП. Насочването на по-голяма част от ресурса на контролните органи за въздействие на водачите, употребяващи алкохол и наркотици и пренебрегвайки други сегменти от безопасността, като жертвите сред пешеходците, употребата на мобилни устройства по време на движение и др. водещи до по-голямата част от загиналите при ПТП показва, че институциите се влияят от емоционални обществени реакции и не действат ефективно.

Анализът на данните за пътнотранспортните произшествия през 2024 година подчертава необходимостта от законодателни промени, които да се фокусират върху структурата и организацията на взаимодействие между отговорните институции. Освен това е нужно ясно определяне на тяхната отговорност за състоянието на безопасността на движението по пътищата.

Експертите предупреждават, че в обществото се преекспонира необходимостта от драстично повишаване на наказанията по Закона за движение по пътищата (ЗДП), предимно под влияние на емоционално обвързани лица. Въпреки че санкциите са важни, те не могат да бъдат единственият инструмент за справяне с проблема.

Коментари

Новини Варна