Десетки домакинства в цялата страна са без ток пето денонощие поред заради неотстранени повреди в електропреносната мрежа.
В област Ловеч най-засегнатото село е Радювене, където 40 къщи още са без ток. Кметът Игнат Игнев обясни пред БНР, че напрежението сред хората расте. И в други ловешки села все още има къщи без ток, като Априлци. Кметът там казва, че заради проблемите с електричеството масово се отменят резеврации за Нова година.
Обстановката в Габрово малко по малко се нормализира, макар че стотици домакинства все още са без ток, а някои - и без вода. Заради продължаващите проблеми вчера следобед десетки хора се събраха на протест пред енергото в областния град.
Проблеми с водоснабдяването и мобилната връзка има и във Великотърновско, където също има селища, които нямат ток пети ден подред. Аварийните екипи на енергодружеството днес продължават отстраняването на авариите в населените места около Прохода на Републиката и в Еленския Балкан, където положението остава най-тежко, предава националното радио.
Вчера министърът на енергетиката съобщи на брифинг в Габрово, че засегнатите домакинства ще получат компенсация в размер на 30 лв. за всеки час без ток. В понеделник ще бъде решено дали правителството да отпусне допълнителни средства, освен двата милиона лева, обявени вчера.
Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България изразяват искреното си възмущение от създалата се ситуация с липсата на ток в множество части от страната, включително водещи зимни курорти.
Считаме, че в 21 век е недопустимо при всеки снеговалеж да се стига до катаклизми, които да провалят труда на хиляди и да затрудняват ежедневието на стотици хиляди.
Отменят се резервации, развалят се празниците на хората, бизнесът търпи репутационни щети и губи стотици хиляди левове, а хазната пропуска да прибере данъци от най-силните дни за зимния туристически бранш.
Българската държава непрекъснато изтъква туризма като основен приоритет, но от години това остава само на думи. Реално – през зимата няма ток, през лятото няма вода. През зимата туристите са блокирани по пътищата и върху колите им падат дървета, а през лятото са блокирани в километрични тапи заради грешно планирани ремонти.
И в същото време държавата прави опити да попълни пробития си бюджет основно чрез мерки, свързани с българския туризъм. Планира се вдигане на акциза за твърд алкохол и бира, а не един и двама политици говорят за вдигане на ДДС за заведенията.
Крайно време е ръководните институции да осъзнаят ролята си за осигуряване на минимални битови условия за туризъм и да заработят по начин, който не унизява образа на държавата ни пред собствените й граждани и гости.
Коментари