Малцина знаят, че днешният 8-ми декември е денят на свети Климент Охридски по стар стил и празник на най-старото висше учебно заведение у нас СУ „Св. Климен Охридски“. Именно така се е зародил и празникът на българските студенти. През 1905 г. за пръв път е записан текстът, че 8 декември, денят на св. Климент Охридски, става патронен празник на Университета. От 1916 г. в резултат на официалното приемане на Григорианския календар в България годишният празник на Университета се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 25 ноември. Така с годините най-старото и престижно висше учебно заведение в България създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност.
Празнуването е отменено след 1944 г. и е заменено със 17 ноември, когато е Международният ден на студентите. През 1962 г. празнуването на Студентския празник на 8 декември е възстановено. Без значение къде ще прекарате днешния празник, желаем Ви един една незабравим нощ и успешна изпитна сесия.
На 8 декември църквата почита преподобния Патапий. Той се родил в град Тива (днес Луксор) на десния бряг на река Нил в Горен (Южен) Египет в V век. От ранна възраст той имал "дух на сила, любов и благоразумие", както препоръчва на християните свети апостол Павел.
Патапий с вяра живял според Христовите заповеди, като с живота си давал пример на своите ближни. Когато станал пълнолетен, раздал имуществото си на бедните и се оттеглил в пустинята. Там прекарвал денонощията в молитва, в изучаване на Свещеното Писание и милосърдие. На всеки уморен пътник, който минавал покрай неговата килия, той предлагал почивка и гостоприемство. При това се възползвал от възможността с проницателност и благост да дава на всеки човек духовни наставления и съвети, полезни за спасението на душата му. Така славата на Патапий се разнесла бързо и всеки ден много хора, отшелници и поклонници, идвали в килията му, за да чуят от устата му благотворно учение.
След известно време Патапий отишъл в столицата на империята - Цариград. Искал да остане неизвестен и затова заживял като подвижник край храма на света Богородица във Влахерна, край стените на столицата. Там, сред суетата на големия град, Патапий със своя скромен и чист живот благодарение на натрупания духовен опит, бил полезен за много хора, които водел по пътя на спасението чрез вяра и добри дела. Бог му съдействал, като по молитвите на светия старец вършел чудеса. Много хора намерили изцеление от телесни и душевни болести, а още повече били онези, които следвали духовните наставления на преподобния. Така Патапий отново станал известен и привличал много отрудени и обременени хора.
Преподобният Патапий починал в началото на VI в. Мощите му през XV век били пренесени в планината над днешния град Лутраки в Гърция, където сега има манастир в чест на свети Патапий.
По повод днешния студентски празник ще бъдат засилени полицейските проверки за нарушения на пътя, съобщиха от Областната дирекция на МВР, като припомнят и кои са основните причини за възникване на тежки пътни инциденти, а именно: шофирането след употреба на алкохол и движението с превишена скорост.
През целия ден ще бъдат извършвани засилени проверки за употреба на алкохол в районите на питейните и увеселителни заведения на територията на град Варна, както и по основните пътни артерии, водещи към прилежащите курортни комплекси, предупреждават от МВР.
На 8 декември преди 33 години е създадена Общността на независимите държави, това бележи разпадането на СССР.
На тази дата през 1991 г. в правителствената резиденция „Вискули“ в Беловежката гора край Брест в Беларус президентите на Русия, Беларус и Украйна Борис Елцин, Станислав Шушкевич и Леонид Кравчук подписват т. нар. Беловежко споразумение, съгласно което се прекратява действието на съюзния договор от 30 декември 1922 г. за създаване на Съюза на съветските социалистически републики (СССР) и се създава Общността на независимите държави (ОНД).
Коментари