IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
08:00 | 5 декември 2024
Обновен: 09:27 | 4 април 2025

Честваме паметта на преподобните Сава Освещени и Нектарий Битолски

На 5 декември отбелязваме още Международния ден на доброволеца и Световния ден на турското кафе

По материала работи: Слав Велев
Честваме паметта на преподобните Сава Освещени и Нектарий Битолски

На 5 декември църквата чества паметта на преподобните Сава Освещени и Нектарий Битолски.

Свети Сава е роден в област Кападокия, Мала Азия. От ранна възраст желаел да се посвети на монашески живот и затова заминал за Йерусалим. После се учил на подвиг при подвижниците свети Евтимий Велики и свети Теоктист. Постепенно младият монах проявил своите добродетели. Стремял се да помага на бедните и болните сред манастирските поклонници. Подир 12 години в манастира Сава пожелал по-голямо усамотение и се поселил в една пещера; там прекарвал дни и нощи в молитва и труд.

След това при него започнали да идват и други, които желаели усамотен молитвен живот. С получено от семейството си наследство Сава построил няколко обители и болници, основал две странноприемници - една в Йерихон, а другата при пещерите. Така постепенно се оформила лаврата или големият манастир. Преподобният поучавал братята с думи и със своя пример, учел ги на кротост, смирение, безмълвие и упование на Бога. Починал тихо в пещерата си на 94-годишна възраст в 533 г.

В народните представи, Варвара (която се чества на 4 декември) и Сава са двете сестри на свети Никола. От тях Сава е по-добрата и винаги върви на крачка след Варвара, молейки я да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите. Двете сестри подготвят празника на своя брат и затова се казва: „Варвара вари, Сава пече, а Никола яде“.

В някои райони на страната денят се празнува за сечено и порязано. Затова се спазва забраната да не се пипат остри предмети през този ден.

Днес имен ден празнуват Сава, Слав, Слави, Славка, Славчо, Венцислав, Венцислава, Владислав, Владислава, Светослав, Светослава, Станислав, Станислава, Съби и Събина.

Честит празник на всички именици!

Свети Нектарий е роден в 1406 г. в град Битоля и бил кръстен Никола. При едно нападение на турците семейството му избягало в планината. Бащата на Никола със съгласието на жена си се замонашил с името Пахомий в манастира "Св. Безсребърници" в подножието на планината. Скоро след това Никола отишъл в Света гора и станал монах в килията "Св. Архангели" в Карея, като приел името Нектарий. Духовен старец му бил прозорливият монах Филотей. Оттогава Нектарий започнал усилен подвижнически живот. С годините неговите редки добродетели станали известни в цяла Света гора.

Преподобният Нектарий с Божията благодат и голямото си смирение успявал да се справя с различните изпитания, идващи често от събратята. Заболял и от неизлечима болест, но търпеливо понасял страданията си. Починал мирно на 5 декември 1500 г.

На 5 декември отбелязваме още Международния ден на доброволеца. На този ден обществото отдава своята почит към хората, които с безвъзмездния си труд помагат за подобряване на живота на уязвимите и нуждаещите се от помощ, с което допринасят светът да се превърне в по-мирно и безопасно място. 

Днес е Световният ден на турското кафе, което е един от незаменимите елементи от културното наследство на традиционната турска кухня. 

Културата и традицията за приготвяне и консумиране на турското кафе е включена в Представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО през 2013 г., а 5 декември е обявен за „Световен ден на турското кафе“.

Турското кафе се приготвя от висококачествени кафени зърна с произход от Бразилия и Централна Америка, в повечето случаи се пече бавно, след което бива смляно много много фино. 

Смята се, че този тип напитка е сред най-консумираните видове кафе в световен мащаб заедно с еспресото. 

Напитката се сервира в малки чаши заедно с чаша вода. Самата традиция е символ на гостоприемство, приятелство и забавление, който прониква във всички сфери на живота. Турското кафе има важна роля и при различни поводи като годежи и всякакви празници. Утайката, останала в празната чаша, често се използва за предсказване на съдбата на човека. 

Смята се, че турското кафе е разпространено в Истанбул от Йемен през 1543 г. от Йоздемир паша, който е бил валия на Йемен.

За съвсем кратко време благодарение на търговците, пътешествениците и дипломатите, които посещават Истанбул, турското кафе се разпространява първо в Европа, а след това и в целия свят.

По данни на истанбулския университет „Айдън“ през последните години се наблюдава значително увеличение на консумацията на турско кафе в Турция. Докато през 2011 г. средната годишна консумация на кафе на човек в страната е била 350 грама, през 2021 г. консумацията се увеличава тройно до 1,1 килограма на човек.

Коментари

Новини Варна