IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
12:00 | 3 декември 2024
Обновен: 11:40 | 4 април 2025

Планинските спасители са помогнали 2395 пъти тази година

Вероятно броят на пострадалите ще се увеличи през зимата, предупреждават от ПСС

По материала работи: Александър Дечев
Планинските спасители са помогнали 2395 пъти тази година

В 2395 случая планинските спасители са оказали помощ на пострадали тази година. Това каза пред журналисти ръководителят на Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК) Емил Нешев. Данните са за периода 1 януари 2024 г. – 2 декември 2024 г. По думите на Нешев, предвид започващия зимен сезон, вероятно броят на пострадалите ще се увеличи. Спасителите, заедно с кучетата, които ПСС подготвя, са в пълна готовност за работа на терен, увери ръководителят.

От всички случаи на оказана помощ на пострадали в планината 2190 са случаите на помощ, оказана на пистите. Спасителните акции във високите части на планините са 179, а през миналата година са били 180, което отново подсказва, че тенденцията за повишаване на броя на тези случаи също ще се повишава, добави Нешев. По думите му в тези акции спасителите са помогнали на 205 пострадали, 179 са намерени живи, 23-ма – мъртви, а трима са в неизвестност. Броят на откритите от планинските спасители мъртви хора е двойно повече в сравнение с броя им през 2023 г., посочи още Нешев.

От 32 спасителни отряда, в които има общо 530 планински спасители, най-много акции са провели отрядите в Самоков и в София, а най-много са били случаите за оказване на помощ в Рила – 56, добави Нешев.

Общо седем са акциите по спасяване с вертолет, от които пет са с медицинския хеликоптер. Това са първични мисии – от мястото на инцидента до лечебно заведение, каза ръководителят на ПСС. Другите две акции, осъществени с вертолет „Кугър“, са били много сложни, но успешни, допълни той.

Основните фактори за инциденти са подценяване на условията в планините, непознаване на терена, надценяване на собствените способности, недостатъчна подготовка, каране извън пистите, неподходяща екипировка, каза още Нешев.

Спасителите препоръчват при планински преходи туристите да бъдат с нова и подходяща екипировка, с допълнителен чифт чорапи и ръкавици, да проследяват метеорологичната обстановка предварително, туристите да се обучени да се ориентират в работата с GPS, да имат планинска застраховка, най-неподготвените да бъдат най-отпред в туристическата група и групата да се движи с тяхното темпо, децата да бъдат наблюдавани.

При инцидент най-добрият начин да се свържат пострадалите с планинските спасители е чрез тел. 112, каза Нешев.

За да бъдеш планински спасител, трябва да имаш голямо сърце, пълно с любов към хората, даващо кураж да влизаш в лавина и да спасяваш живот, каза председателят на БЧК Христо Григоров.

Коментари

Новини Варна