Днес Руската православната църква чества деня на Св. благоверен княз Александър Невски. Историята разказва, че княз Александър защитавал храбро града си от нашествието на шведския крал, като се уповавал на Бога да му помогне в битката. Двете вражески армии се сблъскали при река Нева и с Божията помощ Александър спечелил битката, като оттам идва и прозвището му Невски.
Името "Александър" е от старогръцки произход и означава „защитник на мъжете". Въпреки че БПЦ е определила 30 август за празник на хората носещи името Александър и неговите производни, в чест на Александър Кoнстантинополски, днес по руския православн календар имен ден празнуват: Александър, Александра, Александрина, Алекси, Алеко и Сашо.
На 23 ноември се чества и празника на най-голямата източноправославна катедрала на Балканския полуостров в София, носеща името на светеца.
Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи днес тържествена света литургия за 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", съобщиха от пресслужбата на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП).
Светата литургия започва от 9:30 ч. в патриаршеската катедрала, като ще бъде отслужена от патриарх Даниил, от синодални митрополити и епископи на БПЦ, както и от представители на Поместните православни църкви.
С празнично вечерно богослужение в петък започнаха тържествата за изпълването на сто години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", което е станало през 1924 г.
От БПЦ-БП приканват православните християни да вземат молитвено участие в духовните тържества.
Свети Амфилохий бил родом от област Кападокия в Мала Азия и живял през IV век. Бил съвременник и приятел на свети Василий Велики и на Григорий Богослов. Получил отлично образование в Антиохия и работил като адвокат. Заедно с това изучил богословието и дейно участвал в живота на Църквата. Затова и свети Василий и свети Григорий го убеждавали да стане епископ, но той от смирение отказвал. Склонил едва след преждевременната кончина на свети Василий, който оставил голяма празнина сред себе си.
Амфилохий бил ръкоположен за новата епископия на град Икония (днес Коня в Южна Турция) и се показал деен и умел ръководител на епархията си. Взел участие на Втория вселенски събор и много съдействал за изкореняване на ересите на онази епоха. Починал в мир в 395 г., като оставил след себе си редица богословски съчинения.
Свети Александър живял през ХІІІ век и бил княз на Новгородската област в Русия. По това време руските князе били васали на монголската Златна орда, но земите им се ползвали с известна самостоятелност. Княз Александър водил успешни войни срещу шведите и срещу рицарите от тевтонския орден. Победата му над шведската войска на брега на река Нева му спечелила прозвището Невски.
По-късно Александър бил утвърден от татарския хан за велик княз Владимирски, Киевски и Новгородски. Така той станал единствен защитник на православния народ пред татарите, като князът действал с мъдрост и търпение. Управлявал десет години и за това време направил много добри дела за вярата, Църквата и народа. Свети Александър Невски починал на 14 ноември 1263 г. и бил погребан в манастир край град Владимир. На гроба му ставали множество чудеса. Затова през XVIII век мощите му били пренесени в Петербург и така бил установен вторият му празник на 30 август.
На 23 ноември 1980 г. в южния регион Ирпиния край Неапол в Южна Италия е регистрирано земетресение с магнитуд от 6,9 по скалата на Рихтер. Загиват над 2500 души, 7700 са ранени, а 250 000 остават без подслон.