На 19 ноември църквата честваме паметта на светите пророк Авдий и на мъченик Варлаам.
Пророк Авдий, чието име означава "слуга на Господ", живял около 800 г. преди Христос и е един от 12-те така наречени малки пророци (т.е. с по-малки книги в Библията). Бил родом от град Сихем и възпитан в преданост към вярата на еврейския народ. Затова се възмущавал, че народът, начело с царското семейство, се увличал в идолопоклонство.
По времето на цар Ахав и на сина му Охозия служил в царския двор, но напуснал службата и станал ученик на пророк Илия. Заради подкрепата си за вярата в единия Бог и за пророк Илия, Авдий също получил дар на пророчество и учил народа на отеческата вяра. Кратката му пророческа книга се отличава с поетичен език и с изобличения срещу отстъпниците от вярата. Починал в мир.
Мъченик Варлаам е пример за твърдост в християнските убеждения. Той страдал за вярата и с достойнство умрял в мъки в 304 г. в град Кесария Кападокийска. Тогава било гонението, започнато от император Диоклетиан. Били прилагани различни способи на убеждаване на християните да се откажат от вярата си.
Възрастният християнин Варлаам твърдо я отстоявал, но гонителите решили, че ще имат успех, ако съумеят да го убедят да стане вероотстъпник. Защото примерът на измяна към вярата от страна на един уважаван от всички старец можел да подейства на другите. Затова, като не успели да го принудят да се отрече от вярата, измислили да го направят неволен участник в идолослужението. Заставили го да държи над пламтящ жертвеник своята ръка, в която сложили тамян.
Очаквали от болките мъченикът да изтърве неволно в огъня сложения в ръката му тамян и да могат да кажат, че е почел езическите богове. Но Варлаам бил човек с твърда воля и не изпуснал тамяна, макар ръката му да обгоряла. Така той вдъхнал твърдост у християните, макар скоро да издъхнал от жестоките изтезания.
Днешната дата е определена за Световен ден на тоалетната. Този нетипичен празник е бил въведен за първи път през 2001 г. от Международната организация на тоалетните в Сингапур, чието проучване показва, че 2.5 милиона души в цял свят, нямат и не ползват елементарни удобства, включващи санитарните възли например. Друга интересна информация е че според някои проучвания, съвременните тоалетни вредят на отделителната система, поради неправилната поза, която заема ползвателя.
На някой места по света днешната дата е определена за Международен ден на мъжа. Подобно на Международния ден на жената в Тринидад и Тобаго през 1999 г. се заражда инициативата на 19 ноември да се чества Международен ден на мъжа. Тази дата е заимствана от Индия, където на 19 ноември се чества Ден на мъжа. Идеята се подкрепя от ООН. Все още в малко страни в света се чества Ден на мъжа, като този празник е на различни дати и е най-почитан в Русия.
19 ноември е определен още за Международен ден на жената предприемач и ще бъде отбелязан в България под мотото „Баланс – живот и бизнес“.
Денят се чества в 144 държави по света за единадесета поредна година.
Изследванията сочат, че в България жените на ръководни позиции се увеличават, но заплащането им остава по-ниско. Жените продължават да отделят повече часове дневно за домакинска работа в сравнение с часовете за платена дейност. Общо за платена и неплатена работа жените изразходват среднодневно 6 часа и 34 минути, или с 1 час и 14 минути повече от мъжете, сочат данните на статистиката.
Жените на ръководни позиции в България се увеличават, въпреки че остават по-малко от мъжете, като през 2023 г. техният брой е достигнал 68 000, което с 3200 повече в сравнение с предходната година. Това показват данните от Доклад за равнопоставеността на жените и мъжете за 2023 г., който беше одобрен на 15 октомври от служебното правителство.
През миналата година делът на жените, които са част от управленски бордове, се е увеличил от 14,8% на 18,3%. Разликата в заплащането между двата пола през 2022 г. е била 13% в полза на мъжете, се посочва в доклада.
Докладът показва, че през миналата година коефициентът на заетостта на жените на възраст 15-64 години е бил 67,4%, а на мъжете - 73,9%. Разлика се отчита и при средния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст. За мъжете той е бил 942 лв., а за жените - 765 лв. Дамите обаче са получавали пенсия средно по 27,6 години, което е с над седем години повече в сравнение с мъжете.
През 2023 г. средният осигурителен доход е бил 1445,55 лв. За мъжете размерът му е бил 1488,15 лв. - с 6,2% повече отколкото за жените, сочат данните от доклада.
Жените отделят над 4 часа дневно за домакинска работа, мъжете имат с 45 минути повече време за социален живот
У нас, днес, сухопътните войски честват своя боен празник с поредица от мероприятия и отбелязват 134-та годишнина от Сръбско-българската война. На 19 ноември българската пехота провежда решителното сражение при Сливница. Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава от 1878 г. По случай празника на Сухопътни войски, на много места в страната ще има Ден на отворените врати.
В Русия, на същата тази дата, но през 1942 година, се е провела една друга епична битка, която обръща хода на сраженията и предрешава изхода от Втората световна война, а именно битката за Сталинград. При нея Германия претърпява огромни загуби - унищожена е 330 хилядна армия, пленени са около 144 хил. души. Много големи са и загубите на съветските войски. Именно битката при Сталинград прекършва вермахта и слага началото на прелома във Втората световна война в полза на антихитлеристката коалиция.