IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
08:00 | 14 ноември 2024
Обновен: 17:45 | 21 ноември 2024

Честваме паметта на св. апостол Филип и св. Григорий Палама

14 ноември е обявен за Световен ден за борба с диабета, Световен ден на Географските информационни системи и празник на логопедите

По материала работи: Слав Велев
Честваме паметта на св. апостол Филип и св. Григорий Палама

На 14 ноември църквата чества паметта на свети апостол Филип и на свети Григорий Палама.

Свети Филип бил един от дванадесетте ученици на Иисус Христос. Родом бил от град Витсаида в Галилея, на северния бряг на Генисаретското езеро, откъдето били и братята Андрей и Петър. Сам Господ го призовал за Свой ученик, а после Филип довел и Натанаил, наричан още Вартоломей. В евангелията се среща няколко пъти името му. А след изпращането на апостолите на проповед сред народите, Филип проповядвал Христовото благовестие и умрял мъченически в град Йерапол, Сирия.

Свети Григорий Палама е виден православен богослов от XIV век, развил учението за божествените енергии и за исихазма. Той се родил в Цариград от родители, които избягали от Мала Азия заради настъпването на османските турци и се приютили в столицата на империята. Баща му бил дворцов служител и Григорий получил много добро образование. Императорът искал да го вземе на държавна служба, но той предпочел да отиде и да стане монах в Света гора. Там се запознал с молитвения живот на монасите и особено на исихастите. А когато се появил еретикът Варлаам Калабриец, който имал влияние и върху тогавашния патриарх, Григорий оборил учението му и така привлякъл вниманието на цялото Православие.

На голям църковен събор учението на Григорий за божествените енергии било прието, а той бил назначен за Солунски архиепископ. И на този пост продължил да твори, като оставил много богословски трудове, запазени до наши дни. Високо ценен за богословските му познания, той бил извикан в Цариград да реши един спор, но по пътя османците го пленили и искали да го продадат в робство. Светителят използвал възможността да разговаря и дори да спори с мюсюлманите по въпроси на вярата. След година пленничество бил откупен от християни и се върнал в Солун, но скоро след това починал на 14 ноември 1359 г.

Световен ден за борба с диабета отбелязваме днес по инициатива на Международната федерация за борба с диабета от 1991 г. През 2006 г. Общото събрание на ООН признава диабета като хронично, инвалидизиращо и скъпо за лечение заболяване и определя 14 ноември да се отбелязва като Световен ден на диабета от 2007 г.

При диабет най-добрата превенция срещу усложнения в здравето на очите и развитие на деабетна ретинопатия е профилактиката.

Диабетът води до съдови усложнения, като основното в очите е диабетна ретинопатия, която е свързана с увреждане на малките кръвоносни съдове. Първите усложнения в очите започват 10-15 години след началото на диабета. Колкото по-добър е контъролът на диабета, толкова повече усложненията се отлагат във времето и протичат по-леко.

По правило хората с диабет тип 1, това са най-често деца и млади хора, трябва да направят първи скрининг при офталмолог пет години след изявата на диабета. Пациентите с диабет тип 2 трябва веднага да посетят очен лекар след поставяне на диагнозата, тъй като там имаме един "сляп"период, в който не знаем кога точно е започнал този диабет. 

С резолюция A/RES/61/225 от 20 декември 2006 г. Общото събрание на ООН признава диабета като хронично, инвалидизиращо и скъпо за лечение заболяване и определя 14 ноември да се отбелязва като Световен ден на диабета от 2007 год. Годишнина от рождението /1891/ на Фредерик Бантинг, канадски хирург и физиолог, открил инсулина заедно с шотландския физиолог Джон Маклауд.

На 14 ноември у нас и в още 60 държави по света се отбелязва Световния ден на Географските информационни системи (ГИС).

 

Днес е и професионалният празник на логопедите.

Коментари

Новини Варна