IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
16:15 | 12 ноември 2024
Обновен: 03:42 | 21 ноември 2024

Министър Запрянов поиска по-високи заплати за военните

Сериозен проблем е изтичането на кадри в други структури поради различия в парите, казва министърът

По материала работи: Александър Дечев
Министър Запрянов поиска по-високи заплати за военните

"Апелирам 51-вото НС да реализира решение си да увелечи заплатите на военнослужещите, ако въобще искаме да имаме армия, и сухопътни войски, и ВВС. Ако ние стагнираме заплатите на това ниво ситуацията няма да бъде променена". Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов по време на брифинг за резултатите от проверката във Военновъздушните сили.

"Сериозен проблем е изтичането на кадри в други структури поради различия в заплатите. Част от вертолетните ни пилоти отиват в МВР или в Министерството на транспорта поради по-високите заплати там", каза още Запрянов.

Поводът за проверката е трагичният инцидент на авиобаза "Граф Игнатиево" от 13 септември, при който по време на репетиция за авиошоу загинаха двама военни пилоти.

Разследването на фаталния полет: 7 секунди е липсвала комуникация между самолета и кулата
"Аз като министър на отбраната съм длъжен да представя фактите каквито са. Дължим го на близките на загиналите пилоти, на самите тях. Моята съвест не ми позволява да скрия истината за състоянието на ВВС. За три години станаха три катастрофи в три различни авиобази и това е изключително тревожно. Мое право е да знам защо се случва това и има ли причина за тези системни грешки."

Изправността на техниката пряко влияе на летателните часове на пилотите и съответно на тяхната подготовка, категоричен беше служебният министър на отбраната.

"Първо и най-важно е хроничният недостиг на изправна летателна техника през годините за всички авиацинни платформи. Изтребителите МиГ-29, щурмовите Су-25, учебно бойните L-39, дори и за транспортните ни самолети "Спартан". Също и за вертолетите "Кугър" и Ми-17. Наличният брой самолети и вертолети за оперативно използване не са достатъчни за поддържане на нальота на пилотите за изпълнение на всички задачи и упражнения по бойната подготовка. След началото на войната в Украйна МиГ-29, Су-25 и Ми-17 останаха без поддръжка. По отношение на западната техника - "Спартан" и Кугър, тяхната поддръжка зависи от вечно ограничения ни финансов ресурс и с огромно съжаление го казвам това", подчерта Запрянов.

Той отбеляза, че "стратегически сгрешената политика през годините да се залага на съветски платформи и забавеното превъоръжаване на ВВС ни доведоха до настоящата криза със състоянието на летателната техника."

Летателните часове зависят от оперативната готовност на летателните платформи. Ще имаме догодина още 5 оперативни самолета "Кугър". Взехме решение да извършим ремонт на още 3. Тоест, ако успеем да приведем в летателна готовност 10 вертолета "Кугър" нальота на пилотите в 24-та Авиационна база може да бъде по стандартите на НАТО. Защото ще имаме ресурс за това."

"Второто направление е, че пилотите ни нямат по тези причини достатъчен нальот. С две думи не летят достатъчно."

Третият проблем, обобщен в доклада за състоянието на ВВС, е това, че са остарели част от нормативните документи, касаещи планирането и отчитането на летателната дейност, нерегламентиращи отговорностите на лицата, участващи в управлението на полетите.

В брифинга участваха и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков.

„Десетилетията недофинансирене в системата на МО води до рискове от допускане на инциденти, до авиокатастрофи“, каза адмирал Емил Ефтимов.

И адмирал Ефтимов и служебният министър на отбрана се обединиха около тезата, че трябват повече средства за сферата.

„Предстои командването на ВВС да предостави концепция за военна авиация, която в бъдеще да минимизира риска за младите пилоти. Трябва да се реши този въпрос и намери ресурса за това“, каза адмирал Емил Ефтимов.

Министър Запрянов посочи, че във Висшето воннно училище пилотите се готвят, за да получат граждански сертификат, а после трябва да се доучват в учебната база.

Коментари

Новини Варна