На 11 ноември църквата чества паметта на светите мъченици Мина, Виктор и Викентий. Те са родени и живели на различни места, са обединени от саможертвата си за Христовата вяра.
Свети Мина е роден в Египет в средата на III век. Още като юноша станал християнин. Когато навършил пълнолетие, бил взет в римската войска и служил в конницата в град Котией в Мала Азия (днес Кютахия в Турция). Мина се отличавал с мъдрост и храброст, и бил високо ценен във войската. За жалост три века след идването на Христос старият свят все още не искал да приеме спасителната вест за Възкресението.
Император Диоклетиан започнал голямо гонение срещу Христовите последователи, продължило от 303 до 311 г. На войската било наредено да залавя и принуждава християните да се връщат към езическата вяра. Тогава Мина не издържал, оставил доспехите си и избягал в съседната планина. Там той заживял като отшелник в пост и молитва. Но като узнал, че гонението се засилва и много невинни християни пострадали, той слязъл в града в деня на езически празник и открито изповядал Христос като единствен и истински Бог. Веднага бил заловен и след края на езическия празник бил осъден за държавна измяна. Претърпял множество изтезания и бил обезглавен на 11 ноември 309 г.
Св. Мина закриля и жените, затова на този ден те се молят пред иконата на светеца за здраве на децата си, за радост и благополучие на дома.
В народните представи Свети Мина е бил господар на вълците, които трябвало да пуска и да прибира. Неговият празник бележи средата на така наречените Вълчи празници - от Архангеловден до Коледни Заговезни - времето, в което вълците бесуват. От днес започват "Вълчите празници", които водят след себе си най-дългите нощи. По това време хората довършвали всички започнати ремонти, поправяли огради и запушвали процепите, през които можели да се промъкнат караконджули и други зли сили.
Свети Виктор бил деен християнски проповедник в Италия през първата половина на II век, по времето на император Антонин. Успял да разпространи християнството в много градове. Но ревностни езичници го заловили, измъчвали го, дори му извадили очите и го обесили с главата надолу. Така той предал святата си душа на Бога в около 160 г.
Свети Викентий е роден в Уеска, Североизточна Испания. Бил високообразован проповедник на Христовата вяра и дякон на епископа на Сарагоса. Имал голям успех и привлякъл хиляди хора в Църквата. Но при гонението на Диоклетиан бил заловен, измъчван и убит през 311 г.
През 2010 г. Министерският съвет реши 11 ноември да бъде обявен и за професионален празник на охранителя и частната охранителна дейност.
Няколко държави, сред които Полша, Белгия и Франция, отбелязват днес Деня на примирието, в чест на годишнината от края на Първата световна война, която спира в 11:00 на този ден през 1918 в гората край Компиен, където в личния вагон на Фердинанд Фош е подписано примирие между Антантата и Германия, с което се слага край на Първата световна война.
Ето още няколко интересни събития свързани с днешния ден:
- 11 ноември е определен за Световен ден на пазаруването и има пряка връзка с Деня на ергените или, както още го наричат – Деня на самотните сърца, който в Китай също се отбелязва на 11 ноември.
- Днес е още Международен ден на енергоспестяването;
- Ден на независимостта на Полша;
- 1930 г. — Алберт Айнщайн получава патент за проектирания от него през 1926 г. първи рефригенератор (хладилник);
- 1983 г. появява се прототипът на първия компютърен вирус.