IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
08:00 | 11 ноември 2024
Обновен: 23:35 | 19 ноември 2024

Депутатите полагат клетва днес

7 протеста посрещат новите 240. Как изглежда 51-ият парламент?

По материала работи: Слав Велев
Депутатите полагат клетва днес

Депутатите от 51 парламент полагат клетва. Основният въпрос е ще бъде ли избран председател, за да може НС да започне работа. Очаква се ГЕРБ да номинират Рая Назарян. Все още не е ясно дали ПП-ДБ ще имат своя номинация.

От "Възраждане" ще имат кандидат като се спряга името на Петър Петров. "БСП - Обединена левица" номинираха експерта по конституционно право Наталия Киселова. И "Има такъв народ" ще имат свой кандидат. Дали това ще бъде доайенът Силви Кирилов, ще стане ясно по-късно днес.

От МЕЧ няма да издигат кандидат, а "ДПС - Ново начало" и АПС не са давали заявки за председателското място. Едва, ако се премине първата стъпка и бъде избран председател, може да се стигне до консултации и преговори за правителство. Президентът, вицепрезидентът и служебният кабинет ще присъстват на церемонията.

Кметът на столицата Васил Терзиев проведе работна среща със СДВР във връзка с осигуряване на обществения ред и сигурност по повод свикването на 51-вото Народно събрание на 11 ноември.

На срещата присъстваха представители на Столичната дирекция на вътрешните работи, на дирекциите "Сигурност", "Аварийна помощ и превенция", "Управление и анализ на трафика" на Столичната община и Центъра за градска мобилност.

"Столичната община част от мероприятията не ги съгласува тук, за да не се създаде напрежение между участници с противостоящи разбирания. Те са съгласувани на други места в София. Тъй като са заявени и планирани пътувания тези автобуси ще паркират в централната градска част, както е съгласувала Столичната община. Тъй като участниците ще бъдат много е възможно движението да се затрудни в централната градска част", коментира гл. инспектор Иван Георгиев, СДВР.

Васил Терзиев изиска яснота и план за координация между двете институции – СДВР и Столичната община.

"Сигурността, животът и здравето на гражданите са най-важни. Не може да допуснем градът да бъде заложник на недемократични и застрашаващи обществения ред прояви", каза Васил Терзиев и заяви, че "трябва да са ясни отговорностите на всички – организатори на протестите и полиция". Столичната община ще работи в координация със СДВР в рамките на правомощията си чрез съответните дирекции и служби.

Кметът на София поиска от СДВР да се гарантира общественият ред и сигурност за всички граждани на столицата, да не се допуска ескалация на напрежението в зоната на сградата на Народното събрание 2, Министерски съвет и президентството, където в утрешния ден са заявени и съгласувани протести.

Да се осигури нормалното влизане на депутатите и официалните лица за церемонията в сградата на Народното събрание и работата на новия парламент, както и демократичното право на гражданите да протестират.

В утрешния ден за управление на силите, ангажирани с опазване на обществения ред, е сформиран оперативен щаб, ръководен от СДВР. В неговия състав ще влезе и служител на Столичната община.

За осигуряване на обществения ред СДВР ще създаде необходимата организация, включително полицейски кордон ще разделя участниците в заявените мероприятия, увериха представителите на органите на реда по време на срещата.

В центъра на града са възможни затруднения на пътното движение и по преценка на СДВР може да бъде спирано, но при отпадане на необходимостта поетапно ще бъде възстановявано.

На 11 ноември в София са съгласувани следните протести:

• От 08.30 ч. до 17.00 ч. на площад "Независимост" (Ларгото) от страната на бул. "Кн. Ал. Дондуков" 1, организатор физически лица, с места за престой на автобуси на участниците в мероприятието на бул. "Тодор Александров" между бул. "Христо Ботев" и бул. "Княгиня Мария Луиза"; по бул. "Княз Александър Дондуков" между ул. "Георги С. Раковски" и бул. "Васил Левски", без да се засяга велосипедната алея; по бул. "Княгиня Мария Луиза" в участъка между ул. "Екзарх Йосиф" и бул. "Тодор Александров".

• От 8.30 ч. до 12.00 ч. на пилоните на НДК, с организатор физически лица;

• От 10.00 ч. до 12.00 ч. на пл. "Атанас Буров", с организатор политическа партия;

• От 08.30 ч. до 20.00 ч. на площадното пространство пред Българска народна банка от политическа партия, като са осигурени места за престой и паркиране на автобуси за участниците на ул. "Ген. Й. В. Гурко" между бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и бул. "Васил Левски";

• От 08.30 ч. до 10.00 ч. на тротоарното пространство пред Съдебна палата, организиран от гражданско сдружение;

• От 08.00 ч. до 14.00 ч. на площад Народно събрание от западната страна на Паметника на Цар Освободител флашмоб, организиран от гражданско сдружение;

• От 09.00 ч. до 12.00 ч. на територията на Градската градина, с организатор физически лица.

Съгласно действащата нормативна уредба при съгласуването на различните прояви е съблюдавано те да бъдат на различни локации.

Кметът Терзиев поиска да се осъществява засилено видеонаблюдение от Оперативен дежурен център за видеонаблюдение към Столичната община, който да е в постоянна връзка със създадения щаб.

Да не се допускат обстоятелства, които биха застрашили живота и здравето на гражданите, както и увреждането на частна и публична собственост, поиска от органите на реда кметът на София. Както и да се осигури нормалното протичане на работата на парламента и опазване на обществения ред до прекратяване на проявите, както и правото на мирно провеждане на граждански протест.

На срещата беше обсъдена и необходимостта да се осигури нормално движение за преминаване на коли със специален режим като спешна помощ, пожарна, аварийна безопасност.

Очакват се затруднения в движението, но не се предвиждат промени в маршрутните разписания на линиите на градския транспорт.

Затова Столична община съветва гражданите да използват градския транспорт при придвижването си.

Как изглежда 51 парламент?

оста познати бивши депутати отново ще седнат в депутатските кресла. Нови лица обаче няма липсват. Те ще са най-вече от последната политическа сила МЕЧ. А иначе депутатските места в новия парламент се разпределят така - ГЕРБ-СДС имат 69 депутати, ПП-ДБ - 37, "Възраждане" – 35, "ДПС - Ново начало" – 30, лявото обединение около БСП – 20, "Алиансът за права и свободи" – 19, "Има такъв народ" - 18 и МЕЧ - 12 места в парламента.

Осмата по големина група е голямата изненада в 51-вото Народно събрание. Лидерът ѝ Радостин Василев става депутат за шести път за 4 години от трета поредна политическа сила. Преди да основе МЕЧ, той беше в "Има такъв народ", после стана част и от коалицията ПП-ДБ. С партия "Морал, единство, чест" (МЕЧ) в парламента се завръщат и експертът по сигурност Николай Радулов, който през 2021 г. беше член на "Има такъв народ". Виолета Комитова, която беше министър в служебното правителство на Стефан Янев, а след това и депутат от "Български възход", също ще е в парламентарната група на МЕЧ.

След повече от десетгодишно отсъствие Ахмед Доган беше избран за народен представител, но той отказа да влезе в парламента и няма да го виждаме там. От "Алианс за права и свободи" обаче ще се върнат хора като Хасан Адемов и Ремзи Осман, които са сред ветераните на старото Движение за права и свободи и дългогодишни парламентаристи, които не бяха част от депутатите в няколко Народни събрания.

В БСП голямото завръщане е за Кирил Добрев, който влезе в противоречие с бившия председател на партията Корнелия Нинова и близо 8 години беше извън парламента. За първи път от БСП влиза конституционалистът Наталия Киселова и то като шампион по преференции в левицата.

Новият парламент: Депутатите полагат клетва в 51-вото Народно събрание

В новото Народно събрание отново няма да видим Слави Трифонов, който очаквано се отказа от депутатското място. Ключовите представители на Трифонов ще са познати лица.

Изненади не се очакват в първите четири политически сили - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане" и "ДПС - Ново начало".

В 51-ото Народно събрание ще влязат и четирима бивши вътрешни министри - Младен Маринов и Христо Терзийски от ГЕРБ-СДС, както и Бойко Рашков и Калин Стоянов. На Стоянов му поискаха оставката в предишния парламент, а той вдигна юмрук пред събралите се да го защитят полицаи. Свалиха го от поста и Пеевски му предложи депутатско място.

Знаковите юристи в 51-ото НС са добре познати – например, бившите парламентарни председатели Росен Желязков и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, двама бивши министри на правосъдието - Надежда Йорданова и Атанас Славов от ПП-ДБ, Петър Петров и Цвета Рангелова от "Възраждане". Не липсват и енергийни експерти, финансисти и лекари.

Засега е ясно, че и в този парламент доайенът по възраст отново е Силви Кирилов от "Има такъв народ" и по традиция той ще открие работата на 51-ото Народно събрание. Как и колко дълго ще работи то, ще стане ясно още в първите му дни.

Коментари

Новини Варна