Ден преди старта на 51-ия парламент, БСП се събра на Национален съвет. Очаква се на него да бъде направен анализ на изборните резултати.
Възможно е да стане ясна и коя би била номинацията на „БСП-Обединена левица” за председател на НС. До момента се чуват две имена – Петър Кънев и доц. Наталия Киселова.
Румен Гечев заяви, че шансовете на тези две имена са високи.
„Първите 2 партии не могат да се разберат. За да няма избори, шансът е да се обърнат и признаят някоя от по-малките партии. А най-опитната е БСП”, заяви Гечев.
Същевременно Мая Манолова, чиято партия е част от коалицията „БСП-Обединена левица”, заяви, че ще искат пълно касиране на изборите и такава жалба ще бъде внесена скоро в КС.
БСП-Обединена левица” ще издигне кандидат за председател на Народното събрание, който е безспорен авторитет и е способен да обедини парламентарните формации към конструктивен диалог, заяви Атанас Зафиров пред БНР.
Сред обсъжданите кандидатури е тази на доц. Наталия Киселова.
Според него първият тест за парламента ще бъде именно изборът на негов председател и дали въобще ще се премине към процедурите по връчването на мандатите и разговори за правителство. По неговите думи нито първата, нито втората политическа сила са предложили консенсусен вариант за излизане от политическата безизходица.
„Напротив, виждаме втвърдяване на позициите – ГЕРБ, търсейки подкрепа за тяснопартиен кабинет неясно от кого и ПП-ДБ, говорейки за някакви санитарни кордони, което е по-скоро опит за прикриване на гузни съвести. Нашият санитарен кордон го е дал Конгресът на БСП с решения за некоалиране с тези формации и те са все още в сила”, коментира Зафиров.
Той каза още, че левицата е готова на диалог само по важни приоритети за България, които той открои като финансовата стабилност на държавата, гарантиране на социалните права на гражданите, енергетиката и националната сигурност, равен достъп до качествено здравеопазване и образование и ускореното развитие на страната.
По думите на Атанас Зафиров всички политически сили трябва да положат усилия за приемане на справедлив и адекватен на ситуацията бюджет за 2025 г. Той определи като плашеща перспективата да влезем в следващата година със стария бюджет, тъй като това означавало стопиране на инвестициите и замразяване на доходите.
„Нашият подход ще бъде нулева толерантност към замразяването на доходите и увеличаването на данъчната тежест върху гражданите. Готови сме да подкрепим облагането на свръхпечалбата на банките, което беше наше предложение в кампанията. Нулевата толерантност към корупцията е допълнителна форма на попълване на държавните финанси. Стремежът към 3% бюджетен дефицит обрича на бедност и глад социално уязвимите групи и не съответства на реалността – дупката в бюджета го показа”, смята Зафиров.