Снимка: Министерство на околната среда и водите
За трета поредна година на 3 ноември България отбелязва Международния ден на биосферните паркове, обявен по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Датата е избрана през 2021 г. с Решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО от 41-вата ѝ сесия, допълват от министерството.
В отбелязването участват Дирекция „Национален парк Централен Балкан“, Регионалните инспекции по околна среда и води (РИОСВ) в Русе, Пловдив и Бургас, в сътрудничество с Националния комитет по Програмата „Човек и биосфера“.
В съвместна инициатива на РИОСВ – Русе и Българското дружество за защита на птиците в местността Бабушко блато в сърцевинната зона на биосферния парк „Сребърна“ ще бъде изградена дървена наколна платформа за гнездене на къдроглави пеликани, се посочва в съобщението.
Събития и инициативи по повод деня на биосферните паркове започнаха още от втората половина на октомври, като ще продължат и през ноември, допълват от МОСВ.
В Дирекцията на Национален парк „Централен Балкан“ се състояха три фестивални събития – в Карлово, в Троян и в Севлиево. Те допринасят за осигуряване на подкрепа за местни производители, занаятчии и хора на изкуството, както и за популяризиране на инициативата „Партньор на Биосферен парк „Централен Балкан“.
В периода 28 октомври - 1 ноември т.г. екоинспекциите в Русе и Пловдив имаха Седмица на отворените врати, посветена на биосферните паркове „Сребърна“ и „Червената стена“. Инспекциите поддържат сайтове с информация за двата парка – https://srebarnalake.com/ и https://chervenatastena.com/
РИОСВ - Пловдив представи на любителите на природата и пътешествията специално изработен информационен клип с фокус върху обекти, представляващи туристически интерес: https://mabbg-abv.cincopa.com/watch/AcBAvGfdQxD7.
Към инициативите на МОСВ за честване на Деня на биосферните резервати се присъединиха като партньори експерти от дирекцията на Природен парк „Странджа“, които изнесоха презентации за уникалната природа на биосферния парк „Узунбуджак“ пред деца от Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас и пред ученици от Средно училище „Васил Левски“ със специалност „Горско стопанство“ в Малко Търново.
От министерството припомнят, че у нас има четири биосферни парка – „Централен Балкан“, „Червената стена“, „Сребърна“ и „Узунбуджак“, обявени през 2017 година. Програмата „Човекът и биосферата“ привлича все повече посетители в българските биосферни паркове и предизвиква засилен интерес към потребление на местни продукти, а Международният ден на биосферните паркове популяризира възможностите, които тези територии предоставят, така че все повече хора да станат съпричастни с тази концепция, насочена към намиране на баланса между природата и човека, допълват от ведомството.
По повод Международния ден на биосферните паркове през 2023 г. МОСВ представиха компилация от кадри от четирите биосферни парка. Освен снимки, за всеки от тях имаше и интересна допълнителна информация.
На 3 ноември 1957 г. рано сутринта СССР изстрелва изкуствения спътник „Спутник 2“ с първото живо същество на борда – кучето Лайка. Целта на полета е да докаже, че може да се живее в условията на безтегловност, според отдел „Справочна“ на БТА. Това е вторият спътник изстрелян от Съветския съюз в рамките на месец. На 4 октомври 1957 г. е изстрелян първият изкуствен спътник на Земята „Спутник 1“ от полигона „Тюра-Там“ (дн. космодрум „Байконур“). Кодовото название на спътника е ПС-1 („Спутник 1“). Изстрелването се осъществява от Пети научно-изследователски полигон на Министерството на отбраната на СССР, известен като космодрума „Байконур“ с помощта на ракетоносител „Спътник“ (Р-7). По време на полета, който завършва на 4 януари 1958 г., „Спутник 1“ извършва 1440 обиколки около Земята (около 60 млн. км). Датата на изстрелването се счита за начало на космическата ера.