На 31 октомври, Международния ден на Черно море, в 9:00 сутринта „Грийнпийс“ – България ще внесе в Министерството на околната среда и водите петиция за първия изцяло морски резерват в Черно море. Петицията има искания също за политики за международно сътрудничество за опазването на морето и създаване на мрежа от строго защитени морски зони в 10% от българската акватория на Черно море. Към момента е подкрепена от 15 хиляди души.
„Районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, а в момента 96% от зоната е поставена под натиск от тралиращи средства. Данните са от доклада, който изготвихме съвместно с учени от Института по океанология към БАН, с които работим по темата“, поясни Мартин Томов от „Грийнпийс“ – България. „Тралирането е само един от примерите за увреждане на околната среда и застрашаване на живота в Черно море. Смятаме, че е крайно време да се създаде резерват, в който животът да процъфтява.“
Дънното тралиране и драгиране са нелегални, но широко разпространени риболовни практики. Сред другите заплахи за живота в морето са замърсяването и инвазивните видове.
През ноември „Грийнпийс“ – България и учени от Института по океанология към БАН ще внесат официално предложение за създаване на морски резерват. Той ще бъде първата строго защитена морска зона в страната. Според Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие всички страни членки трябва да имат 10% строго защитени зони от акваториите си. Преди внасянето на предложението се провеждат разговори с рибарски асоциации.
Резерватът ще доведе до възстановяване на екологично важни популации като черната мида и редица морски растения, увеличаване на рибните запаси до 4 пъти и създаване на убежище за ценни видове като черноморските делфини. Резерватът също така ще означава по-строг и ефективен контрол от страна на Министерството на околната среда и водите и извършване на поддържащи дейности като премахването на инвазивни видове.
Коментари