На 9 октомври църквата чества паметта на светия апостол Яков Алфеев. Той бил брат на свети апостол и евангелист Матей, и един от дванадесетте ученици на Иисус Христос. Споменава се винаги с презимето си, за да се различава от другия апостол с име Яков - Яков Зеведеев, брат на свети Йоан Богослов.
След като на празника Петдесетница Светият Дух слязъл над апостолите, те тръгнали да изпълняват заръката на своя Учител: "Идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина, и Светия Дух, и като ги учите да пазят всичко, което съм ви заповядал" (Мат. 28:19-20).
Яков Алфеев бил усърден в делото на християнската проповед. Той проповядвал в страните на изток и на юг от Палестина, сеел в човешките сърца животворното Божие слово и се погрижил за разрастването на благочестието, като давал преди всичко личен пример със своята саможертвена любов към хората. През целия си живот носил кръста си и вървял по стъпките на своя божествен Учител и Господ, Когото последвал и в смъртта: бил прикован на кръст и така предал душата си на Бога.
Светите Андроник и Атанасия, неговата съпруга, живели през VI век в град Антиохия Сирийска. Двамата били добродетелни съпрузи и живеели според Божията воля. Андроник имал добра работа, родили им се две деца, но за жалост и двете починали. Тази загуба много угнетила двамата родители и, за да намерят утеха, те отишли на поклонение в Светите земи. Оттам заминали за Египет, люлката на християнското монашество, където по взаимно съгласие се разделили и постъпили в два различни манастира: Андроник отишъл в манастира на авва Даниил, а съпругата му Атанасия постъпила в женския Тавенисийски манастир. Така и двамата прекарали остатъка от живота си като подвижници. Отличили се с душевна чистота и усърдие в монашеския подвиг, и станали пример за много монаси и монахини. Починали в мир и с надежда за възкресението.
Днес имен ден празнуват всички с името Аврам. Името произхожда от иврит и означава „баща на много“, като арабският еквивалент на името е Ибрахим. Честит празник на всички именици!
На 9 октомври се отбелязва Световният ден на пощата. На тази дата през 1874 година в Берн е подписан договор за създаване на Всеобщ пощенски съюз. Броят на страните-членки в съюза се увеличава толкова бързо през следващите три години, че името му е променено на Всемирен пощенски съюз през 1878 г. На 1 юли следващата 1879 година и България се присъединява към съюза, а през 1880 г. Княжеството получава първата покана за конференция в Париж и това е началото на официалните международни контакти на българските пощи.
На днешния ден - 9-ти октомври се отбелязва още и Денят на античната култура. Археологическата култура у нас е плътно наситена от антични паметници, които представляват част от огромното наследство на Средиземноморския културен ареал. Интересното тук е, че хронологически в европейската история античните и тракийските паметници принадлежат към един и същ период. Сред един от 10-те антични символи – паметници на културата в България е и Одесос.
Коментари