На 9 септември църквата чества паметта на светите праведни богоотци Йоаким и Анна.
Според традицията на църковния календар в деня след голям празник се честват главните действащи лица в него. Така след вчерашния празник Рождество Богородично днес почитаме паметта на онези, които са й дали живот - баща й Йоаким и майка й Анна. Преданието говори, че те били праведни хора и затова Бог се вслушал в горещите им дългогодишни молитви. А се наричат богоотци, защото са родители на Божията майка - света Дева Мария и така се явяват прародители (дядо и баба) по плът на Иисус Христос, въплътения Божи Син.
Йоаким произхождал от Давидовия род, а Анна - от рода на Аарон. Те се отличавали не само с произхода си от царски и свещенически род, но и наистина били добродетелни хора, изпълнявали точно Божия закон. Една всекидневна болка обаче помрачавала живота им: те нямали деца. За израилтяните бездетството било истинско нещастие, понеже всеки от тях живеел със съкровената надежда да стане баща, съответно майка на Спасителя - Месия. Отделно ги гнетяло презрителното отношение на техните сънародници, които обикновено ги одумвали като грешни хора, наказани от Бога с бездетство заради някакви грехове.
Поредното оскърбление Йоаким понесъл на един юдейски празник, когато отишъл в Йерусалимския храм да принесе жертва на Бога. Затова от мъка не пожелал да се върне вкъщи, а отишъл в пустинно място и там останал 40 дни в молитва и строг пост. Молел се Бог да се смили над него, за да стане и той баща.
Анна също много тъгувала, защото смятала себе си виновна за бездетството им. И тя като мъжа си ден и нощ горещо се молела на Бога да я дари със свидна рожба. Най-после това се случило. Затова на 9 декември Църквата чества празника Зачатие на света Анна - деня, в който света Дева Мария била зачената в утробата й. Девет месеца след това, на 8 септември, пречистата Дева се родила на света.
9 септември е датата, която и до днес разделя обществото у нас. В исторически план да припомним, че в нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свалено правителството на Константин Муравиев у нас, като на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество.
Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Тези масови беззакония продължават няколко месеца и са постепенно поставени под контрол от властите със създаването на т.нар. "Народен съд" в края на 1944 г. Според различни оценки броят на убитите през този период е между 20 000 и 40 000 души. Осъдените на смърт от Народния съд са 2 730 души - министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци и учители.
Събитията от 9 септември 1944 г. все още не са получили единодушната оценка на историците. В историографията отпреди 1971 г. по пропагандни причини се твърди, че това е народно въстание. Оттогава до 10 ноември 1989 г. събитията на тази дата получават определението "социалистическа революция". След политическата промяна от 1989 г. събитието е определяно като "военен преврат", а до преди това дата се честваше като Национален празник на България.
В световен план датата 9 септември е обявена за Световен ден на красотата, така че и ние ще присъединим към отбелязването именно на този празник, като Ви пожелаем да бъдете красиви не само визуално, но и душевно. Бъдете добри!
Коментари