Снимка БГНЕС
Главна дирекция "Гранична полиция" (ГДГП) към Министерството на вътрешните работи (МВР) обявява конкурси за назначаване на 400 гранични полицаи. Това се посочва на интернет страницата на "Гранична полиция".
В щата на ГДГП са включени допълнително 1264 бройки за длъжности с полицейски правомощия,като са обявени конкурси за назначаване в МВР на първите 400 от тях.
За 390 длъжности в Регионалните дирекции "Гранична полиция" е необходима диплома за завършено средно образование. За 10 длъжности в Дирекция "Гранична полиция" – образователна степен "бакалавър". След спечелването на конкурсите всичките 400 кандидати ще преминат шестмесечен курс в Академията на МВР.
Подаването на документи ще става в Регионалните дирекции "Гранична полиция" - Аерогари, Бургас, Русе, Драгоман, Кюстендил, Смолян и Елхово и граничните полицейски управления в София, Варна, Видин, Брегово, Петрич, Свиленград и Малко Търново.
Приоритетите в дейността на “Гранична полиция” са насочени към противодействие на нелегалната миграция през държавната граница във всичките ѝ проявни форми; контрабандата на хора; трафика на хора с цел сексуална експлоатация; използването на неистински, преправени или документи с невярно съдържание за преминаване на държавната граница, както и трансграничната престъпност, посочват от МВР.
„Тази професия се превърна в желана последната година. Перспективите в МВР са големи, ако той се обучава и е амбициозен, може да постигне много. Стартовата заплата е каквато е за всеки полицай в МВР. Тя в момента е около 1300-1400 лв., но от 1 януари ще бъде около 2000 лв. без нито един ден стаж. Заплатите на служителите на МВР ще бъдат обвързани със закон със средната заплата“. Това пък заяви директорът на „Гранична полиция“ гл. комисар Антон Златанов пред Би Ти Ви.
Той коментира и обявените кокурси. „Конкурсните етапи са три – медицински преглед в болницата на МВР, физически изпит с четири подетапа и психотест, тест за интелигентност и беседа с психолог. Когато издържиш тези тестов, отиваш на интервю с комисия от специалисти. Основният показател е да са лоялни към държавата и системата, да са смели, да има чест, хъс, достойнство и да искат да работят с желание. Ако първият въпрос на някой кандидат е какво е заплащането, той автоматично слиза по-назад в класирането“, обясни Златанов.
По думите му в момента се намираме в пика на миграционния натиск който е най-силен през август, септември и октомври. Само за последното денонощие има 300 опита за преминаване на границата. Въпреки това, отчитаме осезаем спад спрямо 2023 година, каза ком. Златанов, пише Сега.
Коментари