Варна 14°
fallback
България
08:00 | 1 септември 2024
Обновен: 09:36 | 22 ноември 2024

Симеоновден е - християнската Нова година

Нищо не се дава назаем и нищо не се изнася от къщата на този ден

По материала работи: Слав Велев

На първия ден от септември православната църквата отбелязва Симеоновден - празникът е в чест на св. Симеон Стълпник и неговата майка Св. Марта. Днес е и християнската Нова година.

Симеон Стълпник е роден през 357 година. Родината му е пограничната област между Сирия и Киликия, в Мала Азия. Като станал на 18 години, постъпил в манастир, но все му се струвало, че малко се труди за Христа, затова един ден оставил своята бедна и тясна килия, навлязъл навътре в планината, изкачил се високо, намерил удобно място и се усамотил там.

По-късно си изградил място за молитва - тясна килия върху стълб от камъни. Там приемал дошлите за съвет хора. Свети Симеон прекарал на стълба няколко десетки години. Блажено починал на 103-годишна възраст.

С празника Симеоновден започват есенната оран и стопанската нова година, както и новата Църковна година.

Месец септември е седмият месец от годината според еврейското летоброене. Свързан е с ред библейски събития, затова е определен за начало на църковното новолетие. На този ден Иисус Христос е чел от Библията из книгата на пророк Исая: "Божият Дух е върху Мене" (Лук. 4:16-18).

Днес предимно започва бруленето и събирането на орехите. В навечерието на празника жените носят семето за посев в храма, за да бъде благословено. В ранното утро на Симеоновден замесват обредни пити, парчета от които слагат в храната на впрегатния добитък. На рогата им нанизват кравайчета и червени вълнени конци.

Коли се курбан (петле или кокошка), който заедно с питата орачите носят на нивата. Остатъците се закопават в земята.

Нищо не се дава назаем на този ден и нищо не се изнася от къщата, защото така ще се изнесе плодородието.

Не се кладе огън, докато не се върне орачът, за да се предпазят посевите от пожари. Жените не перат и не простират, за да не са празни класовете. Забранена е и всякаква домашна работа, свързана с вълна, за да не нападат вълци стадата.

Празникът е известен и с обичая полазване (Летен полазник) - всички в къщата следят за първия влязъл в къщата - ако е богат, значи реколтата ще бъде добра.

В Западна България се счита, че ако на Симеоновден е слънчево и топло, такова ще е времето и през януари следващата година. В Пиринско се гадае каква ще езимата.

На 1 септември по хилядолетна традиция се отбелязва началото на новата църковна година. В храмовете се извършва молебен на този ден и се изпросва Божи благослов за "благоприятна Господня година", за която говори Иисус Христос в проповедта Си в синагогата на град Назарет. А доколкото в гражданския ни календар новата година се отбелязва на 1 януари, ние и тогава извършваме такава молитва към Бог - Господаря на времето и на цялото творение, за да живеем в мир и любов, които са основа на истинското благоденствие.

Имен ден днес празнуват: Симеон, Симеона, Симон, Симона, Симо, Сима, Симана, Мона и Марта.

Автор на статията:
Слав Велев
свети Симеон Стълпник Симеоновден 1 септември празник празник днес празник 1 септември църковен календар новата Църковна година Св. Симеон традиции традиции Симеоновден поверия поверия Симеоновден
0 коментара
fallback
fallback