IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
България
08:00 | 22 август 2024
Обновен: 21:45 | 15 септември 2024

Честваме паметта на свети мъченик Агатоник и на другите християни с него

С гражданско поклонение в Ловеч ще бъдат отбелязани 147 години от освобождението на града и установяването на местно управление

По материала работи: Слав Велев
Честваме паметта на свети мъченик Агатоник и на другите християни с него

На 22 август църквата чества паметта на свети мъченик Агатоник и на другите християни с него.

Християнските светци-мъченици, които през вековете много са пострадали и дори са пожертвали живота си заради своята вяра в Спасителя Иисус Христос, са многобройни, вероятно стотици хиляди. 

Трудно е да се направи точно изчисление на техния брой, а на повечето от мъчениците и имената не са запазени за историята. Затова често молитвата към тях е в множествено число. Защото вярваме, че Бог е приел душите им, оценил е саможертвата им и сега те се застъпват пред Него за всички нас.

Първата такава епоха, когато християните са преследвани и избивани заради вярата си, е I-IV век. По-късно масови преследвания и убийства настъпват с разпространението на исляма в Източното Средиземноморие от средата на VII век и нататък. 

Друг такъв период с различна честота и сила на гонения е османското господство в същия регион и на Балканския полуостров, а накрая идва ХХ век с войнстващия атеизъм в Съветска Русия и в другите страни от Източна Европа. 

Оказва се, че повече от половината история на християнството е време на изпитания, преследвания, единични или масови избивания на последователите на Иисус Христос. Тези герои на вярата се почитат от Църквата и, заради тяхната многочисленост, във всеки ден на годината се отбелязва паметта на един или повече мъченици.

На 22 август почитаме светия мъченик Агатоник и на още няколко поборници за вярата.

Агатоник бил християнин от град Никомидия (днес Измит), източната столица на Римската империя. По време на гоненията през IV век бил заловен заедно с други християни и измъчван, понеже не пожелал да се отрече от Христос и да похули вярата си.

Същата твърдост показали и останалите. Всички те били избити един по един на различни места. Свети Агатоник бил обезглавен в град Епиват, близо до Силиврия, на тракийския бряг на Мраморно море.

Тържествено днес в Ловеч ще бъдат отбелязани 147 години от освобождението на града и установяването на местно управление, съобщават от общинската администрация. 

Денят ще започне в храм „Света Троица“, където ще бъде отслужена панихида за загиналите и благодарствен молебен. Половин час по-късно в двора на храма ще бъдат поднесени венци и цветя на признателност на паметника на избитите ловчанци, а след това и на паметната плоча на Цачо Шишков. Едновременно цветя ще бъдат положени на всички паметници на героите, дали живота си за свободата на Ловеч.

Гражданското поклонение с военен ритуал ще бъде на площад „Тодор Кирков“ с участието и на общинския духов оркестър. В изложбена зала „Вароша“ на художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“ ще бъде открита изложба от националния пленер по живопис „Дувари“. 

Честванията за освобождението на Ловеч започнаха на 20 август с изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.

По време на Руско-турската война (1877-1878) Ловеч е освобождаван два пъти. Първото превземане на града е на 5 юли 1877 г. от сборен отряд с командир полковник Алексей Жеребков. След еднодневно сражение на 15 юли 1877 г. Ловеч е превзет от Рифат паша, който по този начин възстановява контрола на снабдителния път София – Плевен. В това сражение Ловеч е отбраняван от малочислени военни сили и българи-доброволци от градската въоръжена стража с командир учителя Найден Войнов. Загиват около 1500 българи от града и околните села. Отбраняващите Ловеч доброволци Васил Колев и Цачо Шишков също загиват, докато се сражават, за да дадат време мирното население да се изтегли, за да се спаси. Братска могила на повече от 70 българи, които са убити в този ден, е Кървавият камък, който се намира в един от ловешките квартали, разказа преди време Елена Георгиева от Регионалния исторически музей в Ловеч. По думите ѝ след тридневни тежки боеве Ловеч е превзет окончателно на 22 август 1877 г. от сборен отряд с командир генерал-майор Александър Имеретински и в следващите дни е установено местно българско управление. 

Коментари

Новини Варна