Снимката е илюстративна: Черно море/АРХИВ
Зачестиха обажданията на спешния номер 112 от българи у нас, които търсят помощ за свои близки, изпаднали в беда в чужбина. За цялата минала година те са 290, а за първите 8 месеца на 2024 година са 224.
На ден повикванията са около 10 000, а през лятото - 13 000. Най-много - близо половината, се насочват към полицията. Следват Спешна помощ, общините и пожарната.
Денис Халил е един от десетките оператори на 112. Той работи там от 5 години. Започнал е работа в Спешна помощ в Кърджали веднага след като завършил гимназия, предаде NOVA.
Той разказа за случай на обаждане за пострадал близък в чужбина. „Ставаше въпрос за служител на фирма - водач на товарно превозно средство, който се намира на територията на Германия, в близост до Мюнхен. Пострадалият се обадил на ръководителя си, тъй като не владее език там и не може да се свърже със службите, да го уведоми, че внезапно е получил някаква сърдечна криза”, каза Халил.
„Най много сигнали са от Гърция, Германия, Белгия. И мисля, че Швейцария”, отбеляза Марина Велинова, директор на Дирекция 112.
Освен за медицински проблеми, често обажданията са свързани и с престъпления като домашно насилие.
„От България се обажда майката за дъщеря ѝ, която се свързва с нея, че е пребита от лицето, с което живее. Не знам дали е съпруг. Много важно нещо е, когато гражданите от България звъннат за свои близки, да ни дадат точен адрес. Без него ние дори да приемаме сигнала, няма къде да изпратим екипа, който трябва да реагира”, добави Велинова.
Понякога се разкриват международни престъпления. В един от случаите с лодка са прехвърляни предмети от Турция към България.
Още по темата вижте във видеото.
Коментари