Парламентарната Комисия по бюджет и финанси прие днес Проекта на решение за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в България, внесен от парламентарната група на ГЕРБ-СДС.
В решението е записано, че Министерският съвет (МС) и Българската народна банка (БНБ) трябва да ускорят и завършат процеса на практическата подготовка за смяна лева с еврото.
В него е посочено още, че Законът за въвеждане на еврото в Република България, внесен от Министерския съвет, трябва да бъде разгледан приоритетно и одобрен през настоящата първа сесия на парламента.
В предложения проект на решение от ГЕРБ беше посочено, че Министерският съвет и БНБ трябва да изготвят нормативните актове, необходими за прилагане на Закона за въвеждане на еврото, до края на 2024 година. Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обаче обясни, че до края на тази година най-вероятно няма да има решение на Съвета на ЕС за въвеждане на еврото в България. Това означава, че изпълнителната власт ще е в невъзможност да изготви нормативната рамка, защото част от актовете са обвързани с решението на Съвета на ЕС. Депутатите от комисията приеха, че цялата техническа подготовка за приемане на еврото трябва да бъде приключена през 2025 година.
Депутатите записаха още, че Министерският съвет, в частност Министерството на финансите, трябва да осигури чрез фискалната политика спазването на номиналните критерии за държавен дефицит и дълг, както и за дългосрочен лихвен процент, като същевременно синхронизира действията си с БНБ за изпълнението на критерия за равнище на цените.
Страната ни трябва да се присъедини към еврозоната при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, който е 1,95583 лв. за едно евро, пише в решението.
По предложение на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Асен Василев в решението беше записано, че ако се изпълни критерият за инфлация до края на 2024 г., МФ трябва да поиска дата за членство в еврозоната 1 юли 2025 година.
По искане на Мартин Димитров от ПП-ДБ в решението е посочено, че в двуседмичен срок след постигане на ценова стабилност МС се задължава да поиска извънредни конвергентни доклади от Европейската централна банка и Европейската комисия.