За да бъде прекратена политическата криза, трябва да спре разделението и противопоставянето. "Възраждане" застава твърдо зад това и заявява, че за да няма противопоставяне, е необходимо да бъде слушан българският народ и да бъдат спазвани демократичните принципи.
"Възраждане" категорично заявява, че ще подкрепи декларацията на ПП-ДБ, ако ПП-ДБ подкрепят декларацията на "Възраждане", в която се съдържат седем точки, сред които пет референдума, засягащи важни обществени въпроси.
ДЕКЛАРАЦИЯ
относно затвърждаване на демократичните принципи на управление в страната и решаване на кризата на политическия процес у нас
Народното събрание на Република България,
- Като се уповава на Конституцията на Република България и заложения в нея демократичен способ на управление (народовластие), както и утвърдената в нея форма на пряка (директна) демокрация чрез провеждането на референдуми;
- Като изхожда от Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз и заложените в тях ценности, особено „ценностите на свободата, демокрацията, равенството и правовата държава“;
- Като зачита демократичните принципи, залегнали в актовете на Съвета на Европа;
- Като отчита комплексната сложност на политическа обстановка, повишената трудност на решаването на политическата криза в Република България и ниската представителност на парламентарните партии поради трайно намаляващата избирателна активност;
- Като акцентира на клетвата, положена от всички народни представители и набляга на задължението им във всичките си действия да се ръководят от интересите на народа,
ДЕКЛАРИРА ВОЛЯ ЗА РАБОТА И ПОДКРЕПА ЗА :
1. Провеждане на референдум относно запазването на българския лев като единствената официална валута в България или приемане на еврото като такава. Чрез него ще се определи дали обществото желае страната ни сама да определя паричната си политика и да запази монетарния си суверенитет или предпочита Европейска централна банка да изземе тези функции.
2. Провеждане на референдум относно членството на България в НАТО. Чрез това допитване суверенът ще реши дали страната ни да следва глобалната политика на НАТО и да участва в ескалиращото противопоставяне между НАТО и редица други държави, в това число и Русия, или желае да се провежда по-балансирана и неутрална отбранителна политика, неподвластна на геополитическите цели и интереси на страните, членуващи в НАТО, а съобразена само с българския национален интерес.
3. Провеждане на референдум относно прекратяване на договора за сътрудничеството със САЩ, с който се предоставят безвъзмездно четири военни бази на американските военни, под предлог за съвместно ползване. Народът ще се произнесе дали е съгласен със загубата на суверенитет вследствие на наличието на въпросните чужди военни бази на българска територия.
4. Провеждане на референдум относно премахването на санкциите срещу Русия и създаване на компенсаторен фонд за българските предприемачи, пострадали от тях. Ще бъде преценено от гражданите дали да се поддържат търговско-икономически отношения и връзки с Руската Федерация.
5. Провеждане на референдум относно прекратяване на военната помощ за Украйна и непредоставяне на военна помощ на други държави, включително и без изпращане на наши военни лица. Чрез него ще се вземе решение за ненамеса във военни конфликти и поддържане на политика на неутралитет или за участие във военния конфликт на страната на Украйна.
6. Създаване на преговорен екип за предоговаряне на условията за членство в ЕС с участие на представители на всички парламентарно представени партии. Този екип ще предоговори условията по сектори, така че да станат по-изгодни за страната ни и ще подсигури по-високи субсидии от настоящите.
7. Приемане на закон за регистрация на чуждестранните агенти по модела на САЩ - The Foreign Agents Registration Act или FARA. Този закон ще гарантира „прозрачност“ като осигури достъп на гражданите на Република България и избраните от тях представители във властта до информация за упражняване на чуждестранно влияние върху формиране на българската политика и ще защитава нашата страна от прикрито чуждестранно влияние.
Коментари