На 8 юни църквата честваме паметта на доростолските мъченици Юлий и Марк.
Християнският мъченик Юлий от Дуросторум (сетне Доростол, а днес Силистра) се родил в семейство на езичници. Щом навършил пълнолетие, той постъпил на служба в римската войска. В продължение на 27 години служил като римски войник в разположения в Дуросторум XI Клавдиев легион и бил ветеран, както е известен в списъците с жития. Участвал общо в седем войни с племената, които нападали границите на империята от север, отвъд Дунав.
Вероятно от други войници Юлий се е запознал с християнската вяра. Покръстил се и силно се привързал към вярата в Иисус Христос. А когато бил издаден четвъртият указ на император Диоклетиан за преследване на християните, Юлий бил изправен на съд пред управителя на града Максим, защото отказал да се поклони на езическите богове и да им принесе жертва. След като разбрал, че нарушителят на императорския указ е прославен римски войник - ветеран, управителят похвалил Юлий, че е храбър и мъдър човек.
В знак на благодарност за дългогодишната му военна служба Максим предложил на Юлий изгодна сделка: ако принесе в езическия храм жертва на римските богове, той щял да даде на Юлий свобода, десетгодишна премия и неприкосновеност от бъдещи обвинения. Но доблестният воин Юлий, несравним по храброст в битките и с неопетнено войнишко име, заявил на управителя, че остава верен на по-висши заповеди, защото в духовните дела през целия си живот се е покорявал на единия Бог, Който е създал небето и земята, и Му служил също вярно. Когато управителят се убедил, че Юлий остава непреклонен във вярата си, заповядал да го обезглавят. Това се случило в 304 г.
За свети мъченик Марк Доростолски сведенията са съвсем оскъдни. Единствено се споменава, че паметта му се почита на 8 юни заедно със свети Юлий, и затова се съди, че са пострадали по едно и също време в древния Дуросторум.
На 8 юни се отбелязва Световния ден на океана. Инициативата е на участниците в Конференцията на Организация на обединените нации (ООН) за околната среда и развитието състояла се в Рио де Жанейро, Бразилия, между 3-14 юни 1992 г. Световния ден на океана има за цел да повиши осведомеността на международната общественост за ролята на океаните в поддържането на живота на планетата, както и за проблемите, свързани с тяхното опазване и управление. Утвърден е с резолюция A/RES/63/111 на Общото събрание на ООН от 5 декември 2008 г.
Любопитни факти за океаните:
- Океаните покриват 71 процента от земната повърхност.
- Тихият океан покрива около 30 процента от повърхността на планетата, Атлантическият - 21 процента, а Индийският - 14 процента.
- Древните гърци са смятали, че Атлантическият океан е обширна река, опасваща света. Океанът е кръстен на бог Атлас, който е носил Земята на плещите си.
- Седемдесет процента от кислорода, който дишаме, се осигурява от океанска растителност, например водорасли.
- Ако връх Еверест бъде потопен в най-дълбоката част на Марианската падина - бездната Чалънджър, върхът му ще бъде на 1,6 километра под вода.
- Темата на тазгодишния Световен ден на океаните е "Здрави океани, здрава планета".
- Около 14 милиарда тона отпадъци се изхвърлят всяка година в океаните.
- Изчислено е, че след около 30 години теглото на пластмасата в океаните ще бъде по-голямо от това на рибите.
- Средната дълбочина на океаните е около 4 километра.
- Ако всичката вода от океаните бъде разпределена по равно между хората, на всеки 30 души ще се пада по една кубична миля (4.16818183 х 10 на дванадесета степен литра).
Коментари