Днес църквата чества паметта на светите мъченици Гликерия и Лаодикий, и на Георги Изповедник.
Гликерия живяла в град Траянопол (сега село, източно от град Александропол, до устието на река Марица в Гърция) през II век, когато император бил Антонин Пий (138-161 г.). Баща й бил виден човек в града, християнин, и я възпитал в спасителната Христова вяра. А по онова време християните периодично били преследвани от римската власт с обвинението, че са безбожници (не вярвали в езическите богове) и кощунници (не почитали държавните богове). Преследвания имало по преценка на местните управители и с оглед на някои политически обстоятелства.
Управителят на Траянопол Савин научил, че Гликерия е една от дейните християнки в града, която с поучения и с личен пример увличала и други млади хора да вярват в Иисус Христос. Затова заповядал да я доведат пред него. Девойката смело застанала пред управителя и с дръзновение изповядала своята вяра. Разяреният Савин я подложил на изтезания, за да се отрече от вярата си и да принесе жертва на идолите. Но Гликерия твърдо отстоявала убежденията си и оставала вярна Христова последователка.
Един от тъмничните стражари на име Лаодикий, като наблюдавал колко убедено девойката защитавала вярата си и била готова дори да умре за нея, също повярвал в Христос и заявил вярата си открито. Лаодикий веднага бил осъден на смърт и посечен с меч, като изпреварил Гликерия в мъченичеството. Управителят Савин тогава заповядал да хвърлят девойката на дивите зверове в цирка. За всеобща изненада те не я разкъсали, но един от лъвовете, нарочно раздразнен от палачите, я захапал и след няколко дни мъченицата предала духа си на Бог.
Свети Георги Изповедник живял в Цариград в началото на IX век и много пострадал от иконоборците заради православната си вяра. Но той оцелял от жестоките преследвания и се почита като изповедник на вярата.
Днес настъпва своеобразният Ден на данъчната свобода. Това е хипотетичната дата, на която бихме попълнили държавната хазна, ако всичко, което изработваме от началото на годината, отива само в полза на бюджета. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика.
Приемайки, че за ден изработваме над 562 млн. лева, изчислено на база прогнозния размер на Брутния вътрешен продукт през годината, то са нужни 134 дни, за да попълним държавната хазна. Според календара, отчитайки факта, че годината е високосна, денят на данъчната свобода настъпва именно в началното на настоящата седмица.
Коментари