Празнуваме Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. Тази година празникът се пада на 27 април. По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които ще красят вратите на следващия ден — Връбница (Цветница).
Лазаровден или Лазарница е християнски празник, кръстен на Свети Лазар. В Новия Завет Лазар e ученик на Христос и брат на Мартa и Мария-Магдалина, кoготo Иисус извежда от гроба и възвръща към живот. Според преданието, Лазар живее още 30 години и умира като епископ на гр. Китон (остров Кипър). Самото име на светеца е символ на здраве и дълголетие.
На този ден се изпълнява обичаят лазаруване. В него участват моми и момичета, които започват да се готвят още от постите, групират се по възраст и по чети. Една от лазарките носи кошничка с яйца. Обхождат селото в събота от обяд и неделя до обяд, като влизат във всяка къща, пеят песен за всеки член от семейството. Играят и лазарско хоро. Стопаните ги даряват с яйца. Когато приключи лазаруването, лазарките си поделят събраното.
В българската традиция Лазаровден е празник на нивите, пасищата и горите, но и празник на момичетата, които след като лазаруват могат публично да се момеят, да се обличат и държат така, че да ги харесват ергените, да имат любим, да се омъжват. Денят се нарича още Лазарова събота, Лазарица, Лазар. Три обредни ритуала са свързани с него - лазаруване, избиране на кумица и боенек. И трите са свързани с прехода към моминството, с любовта и задомяването.
На Лазарова събота се поставя начало на Пасхалното тържество. По време на литургията на Лазаровден Църквата прославя Христос като Възкресение и Живот, който още преди своите страдания и смърт, с възкресяването на Лазар е утвърдил предобраза на всеобщото възкресение на човечеството. Именно заради възкресяването на Лазар, Христос бил прославен от народа като дългоочаквания Месия, Цар Израилев, като изпълнение на старозаветните пророчества.
На вечернята преди празника Вход Господен в Йерусалим (Цветница, Връбница, Вайя) се четат пророчествата за Царя-Месия от Стария Завет заедно с евангелските разкази за влизането на Христос в Йерусалим.
На Цветница по време на утренята се благославят върбови клонки и се раздават на богомолците. Клонки държим в ръце по време на цялата литургия и така показваме, че и ние, както древните жители на Йерусалим, посрещаме Иисус Христос като Цар и Спасител.
На Лазаровден имен ден празнуват: Лазар, Лазо, Лачо, Лъчезар.
Честито на всички именици!
Днес църквата почита Свети вкмч. Симеон, наречен брат Господен по плът, който бил сродник на Исус Христос, а не негов брат в прекия смисъл на думата. Св. Симеон е управлявал ерусалимската църква повече от 40 години. Въпреки, че днес църквата почита паметта на Св. Симеон, всички които носят това име и неговите производни, празнуват имен ден не днес, а два пъти в годината - на летния Симеоновден на 1 септември и на зимния - на 3 февруари.
Датата 27 април е определена за Световен ден на дизайна. Днес професионален празник имат графиците и дизайнерите у нас.
В ИСТОРИЧЕСКИ ПЛАН
Нa 27 aприл 1881 г. Aлeкcaндър І Бaтeнбeрг cвaля прaвитeлcтвoтo нa либeрaлитe нa Пeткo Кaрaвeлoв и рaзпуcкa Нaрoднoтo cъбрaниe. Нaзнaчaвa зa миниcтър-прeдceдaтeл гeн. Кaзимир Eрнрoт. Гeнeрaлът изпълнявa eднoврeмeннo функциитe нa вoeнeн и нa вътрeшeн миниcтър. Прaвитeлcтвoтo e cъcтaвeнo oт привържeници нa мoнaрхa. Cтрaнaтa e рaздeлeнa нa пeт oблacти, ръкoвoдeни oт извънрeдни кoмиcии.
Коментари