Снимка: БТА
9-и или 23-и юни са най-вероятните дати за произвеждането на предсрочни парламентарни избори у нас. Това стана ясно след среща на Централната избирателна комисия и президента Румен Радев, на която беше обсъдена организацията на предстоящите избори за Народно събрание и за Европейски парламент.
На срещата председателят на ЦИК Камелия Нейкова посочи, че ако парламентарните избори са една седмица след европейските, това би довело почти до невъзможност за организацията им от страна на Централната избирателна комисия.
За избори 2 в 1 на 9 юни или вот за ЕП на 9-и и избори на Народно събрание на 23 юни ЦИК има готовност, предаде БНТ.
Председателят на комисията Камелия Некова напомни, че:
"Ако изборите са на една и съща дата, ЦИК има готовност да ги проведе, както проведе тези за президент и Народно събрание през ноември 2021-а. Когато двата избора са в един ден, предвид това че много разходи могат да бъдат спестени и избирателите няма да се наложи да ходят два пъти до секциите, няма причина ние да кажем, че това няма как да се случи", заяви Нейкова.
Специфичното при избори 2 в 1 би било това, че гражданите биха имали различни избирателни права, тъй като има различни условия за уседналост на адрес за европейски и парламентарни избори.
"Избирателните списъци ще са отделни и секционните избирателни комисии трябва внимателно да преглеждат дали избирателите са вписани и в двата списъка и тогава да ги допускат до гласуване", посочи Нейкова.
Президентът Румен Радев посочи, че кандидатът за служебен премиер Димитър Главчев ще е готов със състава на служебния кабинет до края на деня, затова вика и него, и партиите на консултации утре:
"В изпълнение на чл. 99, новата алинея 5 на ремонтираната Конституция, вече поканих парламентарно представените групи и г-н Главчев утре в 9.30, за да проведем консултациите и да уточним крайното време за провеждане на изборите. Едно е желанието на партиите, друго е готовността на ЦИК".
Кандидатът за служебен премиер Димитър Главчев отива утре при президента
Държавният глава проведе среща с представители на ЦИК, на която обсъдиха организацията на предстоящите избори. Президентът коментира, че от организирането на прозрачни и честни избори зависи легитимността на институциите. Обяви се за избори 2 в 1 по няколко причини:
"На първо място - да имаме по-висока избирателна активност, която виждаме, че с всеки избор намалява. На второ място - да не разкарваме хората два пъти в рамките на близък времеви период. На трето място - да спестим ресурси", посочи Румен Радев.
Ако изборите за Европейски парламент и предсрочният парламентарен вот у нас са в две последователни седмици, ЦИК няма да успее да изпълни законовите си задължения. Това заяви председателят на комисията Камелия Нейкова пред президента Румен Радев.
По думите ѝ ако изборите не са 2 в 1 най-обективно би било европейският вот да се проведе на 9 юни, а парламентарният - на 23 юни.
Тя обясни и защо изборите не могат да са в последователни седмици: ЦИК ще трябва да приеме всички книжка и материали от СИК, РИК и чужбина, след което повторно да въведе данните с всички резултати и да направи анализ на несъответствията. След това трябва да се прегледат изборните протоколи, а едновременно с това да се организира отпечатването на хартиените бюлетини за следващия вот.
"При избори за членове на ЕП резултатите се обявяват в срок не по-късно от три дни след изборния ден, а в срок до 5 дни трябва да се обявят имената на избраните евродепутати. При изборите за НС резултатите се обявяват не по-късно от 4 дни, а имената на избраните народни представители се обявяват не по-късно от 7 дни".
Нейкова обясни още, че би било невъзможно машините за гласуване от чужбина да се върнат у нас след първия вот, данните от тях да се свалят и те отново да бъдат изпратени в рамките на седмица.
ЦИК до голяма степен е готова за провеждането на евровота, каза Камелия Нейкова.
"Беше ясно, че тези избори ще проведат във всички държави от ЕС в периода 6 - 9 юни. За обществената поръчка има едно постъпило предложение, но най-вероятно, ако изборите бъдат 2 в 1, ще се наложи да обявим нова обществена поръчка. Проверихме какви са законовите възможности настоящата да се измени - няма такава възможност".