На 31 март България и Румъния се присъединяват към Шенгенското пространство: в двете държави членки вече ще се прилагат всички шенгенски правила, включително за издаване на шенгенски визи, като контролът по вътрешните въздушни и морски граници се премахва.
В началото на тази седмица вътрешният министър в оставка Калин Стоянов инспектира готовността на летище София. Какво се променя? Всички граждани, пристигащи от и заминаващи до страни членки на пространството, няма да подлежат на паспортен контрол. Те ще бъдат насочвани към обособени гейтове.
И още нещо важно - при пътуване в рамките на шенгенското пространство по въздух няма да е необходима декларация за съгласие за пътуване на дете. При несъгласие на единия от родителите за извеждане на детето извън граница, той може да откаже да му бъде издаден паспорт. Ако вече му е издаден такъв, единият родител има право да подаде молба в съда по местоживеене и той автоматично издава забрана за пътуване на това дете. Остават в сила и проверките на случаен принцип на съмнителни лица, това обяви в студиото на NOVA директорът на Гранична полиция Антон Златанов.
Трябва да правим много ясна разлика между граничен контрол, тоест проверка на вашия документ за пътуване на гише на граничен полицаи и чисто полицейската проверка. Австрийските колеги могат да проверяват навсякъде по летището, който и да е гражданин, ние също можем да проверяваме по анализа на риска всеки гражданин по всяко време. Полетът София-Мюнхен или София-Виена, София-Брюксел се приравнява на полета София-Варна, София-Бургас, тоест това са едни вътрешни полети, в които всеки пътник преминава проверка за авиационна сигурност. Проверява се той и дрехи, неговия ръчен багаж за забранени и опасни вещи и оттам насетне проверка за граничен контрол няма", заяви Антон Златанов, директор на "Гранична полиция".
Усилията на България за прием в Шенген по суша продължават, а първият полет, който каца след полунощ в неделя на софийското летище е от Неапол, Италия.
За сметка на частичния прием в Шенген в България са върнати обратно близо 800 бежанци, стана ясно още от думите на Златанов. През 2023 г. в България са върнати 590 бежанци. Това е общият брой на трансферите (лицата, които са се върнали). До момента през 2024 г. те са 192, като 77 от тях са от Австрия. От началото на 2024 година в България са върнати 192 мигранти, от които 77 от Австрия.
Европейската комисия горещо приветства това постижение – то е продължение от историческото решение на Съвета на ЕС през декември 2023 г. Присъединяването на двете държави прави по-привлекателно и значително разширява най-голямото в света общо пространство без контрол по вътрешните граници.
В навечерието на разширяването на Шенгенското пространство председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен заяви: „Утре е важен ден: България и Румъния се присъединяват към Шенгенското семейство. Приветствам премахването на проверките по вътрешните въздушни и морски граници. Това е голям успех и за двете държави. А също така и исторически момент за Шенгенското пространство — най-голямото пространство на свободно движение в света. Заедно изграждаме по-силна и по-обединена Европа за всички наши граждани.“
Заместник-председателят на Комисията Маргаритис Схинас заяви: „Присъединяването на Румъния и България прави Шенген по-силен — тази „перла в короната“, която е емблематична за нашия европейски начин на живот и благоприятства вътрешния пазар, нашите икономики и европейските граждани навсякъде. Горещо поздравявам и двете страни за усилената работа, извършена от вас, за да стигнете дотук — това е ваша придобивка, която е отдавна заслужена. Ние ще продължим да вървим заедно по пътя напред.“
Комисарят по вътрешните работи Илва Йохансон допълни: „От днес България и Румъния ще прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген, което ще направи ЕС по-силен и по-безопасен с по-добра защита на външните ни граници, ще промени живота на милиони хора и ще улесни пътуването. Гордея се с работата, извършена от толкова много хора както в Румъния, така и в България. Днес контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат по въздушните и морските граници. Следващата стъпка е премахването на проверките и по вътрешните сухопътни граници. Обсъждането в Съвета ще продължи тази година. Обещавам, че това ще бъде приоритет до края на моя мандат.“