Днес православната църква почита паметта на светите Вукол Смирненски, Варсануфий Велики и Фотий, цариградски патриарх.
Св. Фотий е светецът-покровител на всички, чиито имена съдържат светлина или неин символ в името си. Повод да почерпят днес имат Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светла, Светослава, Фоти и всички останали, които носят в името си светлина. Честит празник на всички именици.
Свети Фотий бил известен богослов на IХ век, преподавал в Магнаурската школа. При него учил свети Константин-Кирил. Заради своите изключителни дарования и високо образование през 858 г. Фотий бил избран за цариградски патриарх. Той насърчил свети Константин да стане християнски просветител на славяните. Борил се против изопачаванията на християнството и често изобличавал византийските императори, когато те подкрепяли еретиците. Бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол, докато най-после умрял в заточение на 6 февруари 891 г.
Свети Фотий оставил богато книжовно наследство, от което узнаваме за съчинения на древни автори, незапазени до нас.
Преподобният Вукол бил ученик на светия апостол Йоан Богослов, който го кръстил и посветил за епископ на град Смирна (днес Измир в Турция) през втората половина на I век. По това време в града имало малко християни, жителите били предимно езичници. Сред тях апостолският ученик Вукол развил широка просветителска дейност. Учел хората на вярата в Иисус Христос с пламенни слова, но още повече със своята благост и кротост, с които подражавал на кроткия и смирен по сърце Спасител. Преди смъртта си свети Вукол посветил славния Поликарп, също ученик на апостол Йоан, за свой приемник по епископство и тихо се поминал.
Преподобният Варсануфий бил родом от Египет. Живял през IV-V век. В стремежа си да се усъвършенства духовно той отишъл в Палестина, за да се поклони на светините, свързани с живота и дейността на Иисус Христос. После се установил в манастир край град Газа. Заедно с него се подвизавал и монах Йоан, наречен Пророк. Преподобният Варсануфий бил начетен монах, известен с отговорите си на въпроси за духовния живот. Тези наставления после били събрани в голям сборник, запазен до нас.
С поредица от събития днес Бургас отбелязва Освобождението на града от османско иго. На същата дата преди 142 години драгуните на полковник Александър Лермонтов влизат в града и са посрещнати в покрайнините му от неговия първи кмет Нико Попов.
Днес се навършват 12 години от трагедията в с. Бисер, когато 3-метрова вълна заля селото, след като се скъса стената на язовир "Иваново". 10 човека загинаха, а десетки домове бяха унищожени. Дори след толкова години селото все още не се е възстановило напълно, а осъдени виновни лица за трагедията няма. Българските данъкоплатците бяха отново единствените наказани за потопа, след като жителите на с. Бисер спечелиха няколко дела за обезщетения от страна на община Харманли и Министерството на отбраната, като сумата вече минава много над 1 млн. лева.
Още едно трагично събитие свързваме с тази дата, през 1958 г. в самолетна катастрофа край Мюнхен загиват 23 души, осем от които са футболисти на „Манчестър Юнайтед”.