Снимка: БНТ
"Продължаваме промяната-Демократична България" представиха свой проект за конституционни промени.
Сред предложенията е националният празник на България да се отбелзва на 24 май, като денят бъде преименуван на "Ден на българското слово, просвета и култура и на кирилицата". Другият основен акцент е преструкурирането на съдебната власт.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов обясни, че проектът е резултат от дългогодишни усилия на демократичната общност, а в последните месеци текстовете са обсъждани на различни нива и в парламента с ГЕРБ и ДПС.
"Става дума за законопроект, който третира три големи въпроса - ядрото е в необходимото преструктуриране на съдебната власт и модела на управление чрез разделянето на ВСС и ограничаването на безконтролната власт на главния прокурор".
Основните предложения, заложени в проекта са:
- въвеждане на стандарт за конституирането на независимите регулаторни и контролни органи;
- реформиране на института на служебните кабинети;
- възможност на индивидуална конституционна жалба от всеки гражданин;
- мандатност на кметовете на общини;
- промяна на датата на националния празник - 24 май;
- мандатът на главния прокурор да стане 5 години.
Името на празника "24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост" бе променен на "24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност". Това реши окончателно парламентът в края на 2020 г. с промени в Кодекса на труда и с подкрепата на депутатите от ГЕРБ, "Обединени патриоти" и ВОЛЯ.
Предложението за промяна на името бе на ВМРО. Първоначално идеята им бе 24 май да бъде "Ден на българската писменост, просвета и култура". Чуха се обаче критики, че така се омаловажава общославянската значимост делото на Светите братя Кирил и Методий. По темата бе направена и обществена дискусия и така се стигна до финалния вариант - "Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност".
Коментари