Диана Ковачева/Снимка: Омбудсман/АРХИВ
Потребителските жалби към омбудсмана са на първо място за миналата 2022 година, съобщи в предаването „Денят започва“ по Българската национална телевизия общественият защитник Диана Ковачева. „Те са над 30% от всички жалби, това е традиционно. Сред тях на първо място са оплакванията за лошото качество на водата и високата ѝ цена. Следват проблеми с електроснабдяването, топлоснабдяването“, каза тя.
Потребителските жалби следват социално-икономическите права на хората – пенсии, социални плащания, здравеопазване, решения от териториални експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и образование, посочи омбудсманът Диана Ковачева.
„Оказа се, че не е достатъчно само да се промени законът, който да постанови, че ТЕЛК решенията ще бъдат продължавани на хората, на които са изтекли. С възможността да се преосвидетелстват срокът се удължава още повече, защото повече хора се явяват и това е тяхно право“, коментира тя. Според нея процесът се забавя, но е започнал – изплащат се вече инвалидни пенсии, но все още не всички хора са включени в списъците.
Омбудсманът Диана Ковачева определи 2022-ра като годината на успешните законодателни предложения. „Пет законодателни предложения бяха приети в двата парламента в последната една година, предложени от мен – тук са сгрешените винетки и удължените ТЕЛК решения, данъчните облекчения и забраната на райския газ“, отбеляза тя.
Тревожната тенденция е, че жалбите към омбудсмана нарастват, коментира още Ковачева. За миналата година подадените писмени жалби са над 15 хиляди и над 73 хиляди души са се обърнали към омбудсмана по телефона, дошли са лично в приемната или сме пътували и сме се срещнали. От там нарастват и препоръките – близо с 30% са се увеличили препоръките, които съм изпратила, посочи общественият защитник.
Коментари